Lotto-problemene er fikset – vinnere blir ringt opp nå

Lise Rosvoll
notis

Norsk Tipping har fått orden på systemene etter at lørdagens lottotrekning ikke gikk som planlagt. Ferske millionærer blir ringt med en gang.

– Nå er alt i orden. Vi kommer til å begynne å ringe vinnerne ganske snart, sier kommunikasjonsrådgiver Roar Jødahl ved Norsk Tipping til TV 2 rett før klokken 20.30 søndag kveld.

Det er litt over 60 som kommer til å bli ringt opp. Disse har vunnet 1 million kroner eller mer.

– Det er ikke sikkert vi rekker å ringe alle i dag, så vi må nok fortsette i morgen, sier Jødahl.

Selv om trekningen lørdag ble gjennomført som planlagt, har tekniske problemer gjort at premiene ikke ble synlige for vinnerne. Forsinkelsen skyldtes at selve spillmotoren hang, slik at de ikke fikk koblet trekningstallene- og rekkene til kundene i databasen.

Søndag kveld varslet Lotteritilsynet at de kommer til å be Norsk Tipping om en omfattende rapport etter Lotto-trøbbelet.

– Jeg er blitt holdt oppdatert både i går og i dag, men vi kommer til å be om en utfyllende rapport om det som har skjedd, sier avdelingsdirektør Tore Bell i pengespillavdelingen til VG.

Powered by Labrador CMS