INTET KONKRET. Eolus vind har foreløpig ikke foretatt seg noe mer angående vindkraftutbygging i Sørfold. Her er Øyfjellet vindpark sett fra Aksla. Foto: Eolus vind
INTET KONKRET. Eolus vind har foreløpig ikke foretatt seg noe mer angående vindkraftutbygging i Sørfold. Her er Øyfjellet vindpark sett fra Aksla.

- Har ingen konkrete planer i Sørfold ennå

Eolus vind AS har foreløpig ikke gjort noen videre framstøt for vindkraftprosjekt i Sørfold.

Publisert Sist oppdatert

SØRFOLD: Etter at byggeleder Ørjan Rosvold i Eolus vind holdt en orientering i plan- og ressursutvalget i Sørfold i begynnelsen av september, har svært mange markert sin motstand mot vindkraft i Salten.

- Tidlig fase

I tillegg til at Facebook-gruppen ”NEI til vindturbiner i Salten” ble opprettet, har de politiske partiene i Sørfold i tur og orden gått ut med at de er imot en eventuell etablering.

- Vi har stor respekt for at det råder delte meninger om potensielle vindkraftetableringer. Det er viktig at mennesker har en mulighet til å si fra, uansett om man er positiv eller negativ. Samtidig er det viktig å huske at dette er en tidlig fase og at det ennå ikke finnes noe konkret å ta stilling til, sier prosjektleder i Eolus vind, Gustav Grumert til Saltenposten.

- Ikke noe konkret

- Er det fortsatt aktuelt å gå videre med prosessen?

- Det får vi vurdere fortløpende. Vi har ingen konkrete planer i området ennå, så det finnes ikke noe å gå videre med, sier Grumert.

De har ikke gjort noe mer i saken siden Ørjan Rosvold var i Sørfold og snakket med politikerne, og han svarer ”pass” på spørsmålet om det er aktuelt å vurdere utbygging av vindkraft andre steder i Salten i stedet for eller i tillegg til i Sørfold.

- Gode områder

- Kan Sørfold fortsatt være en aktuell kommune å etablere vindkraftverk i?

- Det finnes gode områder for vindkraft i Sørfold. Eolus analyserer områder i hele Norden. Det finnes ingen konkrete planer i Sørfold.

- Dere har altså ikke skrinlagt prosjektet?

- Det har aldri eksistert noe konkret prosjekt, avslutter Gustav Grumert.

Skrev under opprop

Sørfolds ordfører Gisle Hansen (Sp) har blitt oppfordret til å skrive under ordføreroppropet mot vindkraft, og det har han gjort nå.

- Jeg føler at jeg har ryggdekning for det med bakgrunn i utspillene fra de ulike partiene i kommunen, sier han.

Oppropet er sendt til olje- og energiminister Tina Bru. Kristensen, og noe av budskapet er at de ønsker at slike saker skal behandles lokalt i kommunene, og ikke sentralt.

- Ut fra dagens regelverk er det også lite som blir igjen i vertskommunene, med unntak av ulempene, påpeker Gisle Hansen.

Prinsippdebatt

I siste kommunestyremøte tok Øystein Vedal (SV) til orde for å ha en prinsippdebatt om vindkraft. Dette håper ordføreren at de kan få til i neste kommunestyremøte, nærmere bestemt 12. november, men det er avhengig av at det blir tid til å utarbeide en politisk sak om det.

- Det vil være en nyttig debatt, og jeg mener det er viktig å spille med åpne kort mot aktørene om at det ikke er noe ønske om vindkraftutbygging her i denne kommunestyreperioden, sier Gisle Hansen.

- En katastrofe

Ordføreren viser blant annet til at det er overskudd av kraft i det prisområdet Sørfold tilhører.

- Skal vi ha noe mer produksjon her nå, må vi eksportere den eller ha noen flere store forbrukere som trenger den. I tillegg har vi herjet mye med naturen her. Vindkraftverk vil være en katastrofe slik jeg ser det, og jeg stiller også spørsmål ved miljøregnskapet. En slik utbygging vil være irreversibel, og i tillegg settes det et stort Co2-avtrykk under utbygginga, mener han.

Powered by Labrador CMS