FULLFINANSIERT. Sulitjelma skytterlag kan nå fullføre jobben med anlegget i Daja. Her fra en dugnad tidligere i år. Foto: Espen Johansen
FULLFINANSIERT. Sulitjelma skytterlag kan nå fullføre jobben med anlegget i Daja. Her fra en dugnad tidligere i år.

- En helt hinsides gave å få

Sulitjelma Skytterlag har fått 150.000 i støtte fra SNN-stiftelsen for å ferdigstille anlegget i Daja.

Publisert Sist oppdatert

SULITJELMA: - En helt hinsides gave å få sånn oppunder jula, sier leder i Sulitjelma skytterlag, Ståle Indregård.

Prosjektet er basert på en enorm dugnadsinnsats og er et løft for skytterlaget, Sulis og for Salten skyttersamlag.

Skape aktivitet

- Selv om man alltids har en plan B på finansiering er dette «midt i for oss». Det betyr at vi i stedet for å bruke kreftene på å skaffe penger kan bruke ressurser på å skape aktivitet, sier Indregård videre.

De har hatt dialog med SNN hele veien, og de mener - som skytterlaget - at dette er et svært bra prosjekt.

Fullfinansiert

- I praksis betyr dette at vi har et bortimot fullfinansiert prosjekt som blir ferdigstilt i 2019 såfremt vi ikke får en håpløs sen vår eller det regner tollekniver hele sommeren eller at det skjer noe uforutsett med tippemidlene, fortsetter han.

Han mener prosjektet er mer å regne som et lokalsamfunnsprosjekt enn et arenaprosjekt.

- Det er et tilbud som passer inn i lokalsamfunnet der ikke ethvert tilbud faller seg like naturlig. Dette er en idrett man kan begynne med i hvilken som helst alder. Skytterlaget har fostret to kvinnelige nordnorske mestere som ikke hadde skutt på blink før etter fylte henholdsvis 40 og 48 år, sier han videre.

Mye støtte

Skytterlaget opplever en interesse og et engasjement i lokalsamfunnet som motiverer dem til innsats og til å stå på videre.

- Sanitetsforeninga, Velferdsforeninga, Sulitjelmabanens fond, Coop Nordland og Gjensidigestiftelsen - og nå SNN-stiftelsen - har støttet oss med midler som har vært avgjørende hele veien. SKS som bedrift må trekkes frem, ren sponsing, masser for utfylling og veibygging og arbeidsinnsats med å føre frem masser har vært avgjørende for oss. Vi skylder alle disse en stor takk og skal sørge for at det er positivt å bli profilert i samme åndedrag som Sulitjelma skytterlag, slår han fast.

Skaper liv og røre

Skytterlagslederen mener dette er vinn/vinn for både laget, og for Sulitjelma som sted.

- Vi trenger penger for å bygge anlegg. Det gjør at vi er på tilbudssiden og påtar oss arrangementer. Utallige quizer og nå også romjulsfest er eksempler på det. Vi gjør dette for å tjene en «slant». Som økonom blir det feil å si noe annet. Men om det kan skape liv og røre i lokalsamfunnet og noe folk synes er artig, trivelig og et høydepunkt - og ikke minst stiller opp på er det en gevinst i seg selv. Det har en verdi utover at vi bygger anlegg og tjener noen kroner på arrangementet, sier Indregård.

Kapasitetsproblem

De har fått medlemmer fra Fauske sentrum og Valnesfjord, som er å regne som en omvendt vei å dra når det gjelder idrett og tilbud i kommunen.

En av årsakene til det er nok at Valnesfjord skytterlag ikke har innendørsbane for tiden, men han sier at alle er velkommen uansett.

- Men vi har snart et kapasitetsproblem på skyting inne i vinterhalvåret og vil prioritere unger med foreldre som er på gang fremover. Apropos det siste; vi avdekket noen særdeles talentfulle foreldre på grøtfesten før jul. Vi regner med å se dem i «uniform» heretter, sier en fornøyd Ståle Indregård.

Powered by Labrador CMS