SAMISKE TRADISJONER. Samuel Haile, Kristian Jonassen og Henrik Navjord fra Vestmyra skole forteller at de har heist det samiske flagget på skolen, fått servert gahko og så lærer de masse nytt om samer i lavvoen på torget. Foto: Maria E. Trondsen
SAMISKE TRADISJONER. Samuel Haile, Kristian Jonassen og Henrik Navjord fra Vestmyra skole forteller at de har heist det samiske flagget på skolen, fått servert gahko og så lærer de masse nytt om samer i lavvoen på torget.

- Vi lærer mer om samer, og så får vi god mat

Elevene fra Vestmyra som besøkte lavvoen i Fauske sentrum på Samefolkets dag var enige i et par ting.

Publisert Sist oppdatert

FAUSKE: Rundt bordene i lavvoen på torget sitter elevene i ivrig prat. Utenfor er det 12 minus, inne er det såpass varmt at det går an å ta av seg ytterjakken.
På papptallerknene ligger det reinskav, tyttebær og potetmos. Det går ned på høykant hos de fleste.

KLÆR OG SKO. Margareth Ranberg fra Indre Salten sameforening fortalte elevene om den samiske klesdrakten. Foto: Maria E. Trondsen
KLÆR OG SKO. Margareth Ranberg fra Indre Salten sameforening fortalte elevene om den samiske klesdrakten.

- Lære om samene

En av elevene fra Vestmyra skole som er på plass i lavvoen for å feire Samefolkets dag, er Samuel Haile, som går i 7. klasse. Han syns det er stor stas å feire denne dagen. Det samme syns klassekameratene Kristian Jonassen og Henrik Navjord.
- Hva er det beste med denne dagen, syns dere?
- Det beste er at jeg kan lære mer om samene, sier Samuel.
- At det er god mat, sier Kristian med et smil.

Samiske antrekk

Etter maten forteller Margareth Ranberg fra Indre Salten sameforening om samiske klær og sko. Hun forklarer hvorfor samenen særlig før i tida gikk med mye sølv på beltene og rundt halsen.
- Samene samlet på sølv fordi de ikke fikk investere i eiendom, forklarer hun.
Sigmund Johnsen fortalte litt om lulesamer, og sang litt på samisk for skoleelevene.

SANG PÅ SAMISK. Sigmund Johnsen sang og joiket for elevene fra Vestmyra. Foto: Maria E. Trondsen
SANG PÅ SAMISK. Sigmund Johnsen sang og joiket for elevene fra Vestmyra.

Har gledet seg

De som ønsket kunne også besøke bokbussen med samiske bøker, som står parkert på torget i forbindelse med Samiske dager. En av de som har brukt denne muligheten, særlig da han var litt yngre, er Vegard Imingen (12).

NASJONALDAG. Vegard Imingen ble med en tur inn i den samiske bokbussen for å vise Saltenposten rundt. Han er selv samisk, og har pleid å låne bøker fra bokbussen når den har vært på Fauske. Foto: Maria E. Trondsen
NASJONALDAG. Vegard Imingen ble med en tur inn i den samiske bokbussen for å vise Saltenposten rundt. Han er selv samisk, og har pleid å låne bøker fra bokbussen når den har vært på Fauske.

Han er same selv, og var med på å servere bidos til de andre elevene på skolen. I dag er han ekstra glad.
- Dette er så flott. Jeg gleder meg alltid veldig mye til denne dagen, sier Vegard.
Han syns det er stor stas at så mange i klassen husker dagen og gratulerer ham.
- Og så liker jeg at de andre får se hvordan det er å være same.

Powered by Labrador CMS