KALD FORNØYELSE. Det ble en kald fornøyelse for Ronny Fastvold Johnsen å kjøre traktoren fra Bodø til Brenne i tretti kilometer i timen. Foto: Aril Pedersen
KALD FORNØYELSE. Det ble en kald fornøyelse for Ronny Fastvold Johnsen å kjøre traktoren fra Bodø til Brenne i tretti kilometer i timen.

Se video:

Vant skrotfunn- kjørte fra Vikan til Brenne i 30 km/t

Ronny Fastvold Johnsen (39) vant en traktor fra skrotfunnet til Iris i Vikan. I dag kjørte han traktoren hjem til Brenne,i tretti kilometer i timen.

Publisert Sist oppdatert

SALTDAL:

Med seg hadde han kompisen Aril Pedersen i følgebil.

- Jeg er jo sykelig interessert i traktorer, så da Iris la ut dette skrotfunnet på facebook så la jeg jo merke til annonsen. Det rydde inn med meldinger fra folk som ville ha traktoren, så jeg så egentlig mørkt på det, men bestemte meg for å legge inn ei melding jeg og, sier Johnsen Fastvold.

Han la deretter inn en melding hvor han skrev at hvis han fikk traktoren så skulle han kjøre den fra der den stod, hjem til Saltdal. Med reklameplakat bakpå.

MED REKLAME. - Hvis jeg vinner skal jeg kjøre traktoren hjem sjøl, med Iris-reklame bakpå, lovte Fastvold Johnsen i innlegget sitt til Iris. Fastvold Johnsen holdt det han lovte og kjørte tre og en halv time i 30 km/t. Foto: Aril Pedersen
MED REKLAME. - Hvis jeg vinner skal jeg kjøre traktoren hjem sjøl, med Iris-reklame bakpå, lovte Fastvold Johnsen i innlegget sitt til Iris. Fastvold Johnsen holdt det han lovte og kjørte tre og en halv time i 30 km/t.

3500 interesserte

Med over tre tusen fem hundre innlegg trodde han etterhvert at slaget var tapt, men plutselig ringte kona han for tre uker siden og spurte om han hadde sjekket facebook-kontoen sin.

- Jeg hadde ikke det, men gikk inn, og der lå det en melding fra Iris om at jeg hadde vunnet traktoren.

Gevinsten kom litt brått på, så Fastvold Johnsen heiv seg på telefonen for å sjekke tilstanden på traktoren, og deretter måtte han ringe Statens vegvesen for å høre om han hadde lov til å kjøre den på veien.
- Den hadde jo ikke bilbelte eller veltebøyle, men vegvesenet sa den var lovlig på veien.

KALD FORNØYELSE. Det ble en kald fornøyelse for Ronny Fastvold Johnsen å kjøre traktoren fra Bodø til Brenne i tretti kilometer i timen. Foto: Aril Pedersen
KALD FORNØYELSE. Det ble en kald fornøyelse for Ronny Fastvold Johnsen å kjøre traktoren fra Bodø til Brenne i tretti kilometer i timen.

Lang tur

Det ble en lang tur for traktorentusiasten, og en kald fornøyelse til tross for scooterdress.
- Jeg startet kl 14:29 fra Vikan, og var hjemme på Brenne like før kl 18:00. Da jeg kom frem var det en minusgrad, så det begynte å røyne på, forteller han.

- Jeg hadde sola med meg helt til Fauske, så det var først etter det at det begynte å bli kaldt, sier han.
- Særlig i tunellene ble det jo kaldt på hendene.

Tommel opp fra bilister

- Jeg var forberedt på at folk skulle bli forbanna siden jeg kjørte i bare tretti kilometer i timen. Men det skjedde ikke, folk lo og tok bilder og filmet meg mens de kjørte forbi. Flere gav meg tommelen opp også, sier Johnsen Fastvold og ler.

STRÅLENDE FORNØYD. Ronny Fastvold Johnsen er strålende fornøyd med nytraktoren han vant. Foto: Aril Pedersen
STRÅLENDE FORNØYD. Ronny Fastvold Johnsen er strålende fornøyd med nytraktoren han vant.

Ekstrem interesse

- Jeg er lidenskapelig interessert i traktorer. Jeg har noen kompiser som og er helt tullete etter traktorer, blant annet Aril som var med i følgebilen. Men selv Aril hadde nok ikke giddet å kjøre traktoren innover. Og Arnt Pedersen på Iris spurte meg flere ganger om jeg var helt sikker på at jeg ville kjøre, men jeg måtte jo holde det jeg hadde lovet, mener Fastvold Johnsen.

Mekking

- Jeg har en garasje som traktoren nå skal stå i mens jeg mekker på den. Den må få litt tender love and care, sier Ronny.

Stunt på bygdefolkets dag

- Jeg kommer opprinnelig fra Misvær, og jeg er oppvokst på gårdsbruk så jeg har kjørt mye traktor, forteller han.

Nå planlegger den ivrige traktoreieren et stunt til neste års bygdefolkets dag.
- Jeg har planer om å gjøre et stunt, men jeg kan ikke si enda hva det er, sier Ronny lurt.

Powered by Labrador CMS