ALLE. Her ser vi omtrent alle deltagerne på årets påskeskirenn i Skaiti. Foto: Sverre Breivik
ALLE. Her ser vi omtrent alle deltagerne på årets påskeskirenn i Skaiti.

Turid tar vare på kjær tradisjon

Etter at de populære påskeskirennene i Skaiti ble borte, begynte Turid Bredesen å få barnebarn. Hun ville gjerne gi barnebarna de samme gode opplevelsene som egne barn og naboene opplevde på slutten av 90-tallet.

Publisert Sist oppdatert

SALTDAL: - Vi hadde påskerenn i Skaiti når ungene var små. Husker ikke når vi hadde det siste, men det var på slutten av 1990-tallet. Jeg tok det opp igjen i 2015, etter ønske fra ungene, når barnebarna begynte å komme, sier Bredesen.

På påskeaften inviterte hun familie, naboer og hyttenaboene til skirenn med mange innlagte aktiviteter med påfølgende grilling, bålkaffe og utdeling av diplom og premier.

GJETTELEK. Her skal dletagerne gjette hvor mange erter det er på et glass. Foto: Sverre Breivik
GJETTELEK. Her skal dletagerne gjette hvor mange erter det er på et glass.

- Vi var totalt 48 deltagere i år, der ni av de ikke var fra familien. Rennet er i utgangspunkt ei lita skiløype som har blitt utvidet hvert år, etter som ungene blir større. Der har vi diverse spørsmål og oppgaver underveis. Nytt av året var en post der det var demonstrasjon av skredsøker og en post med lassokasting, sier Bredesen med et smil.

- Alle som deltar er vinnere. De får diplom og godis, sier hun.

- Hva betyr dette påskerennet for deg?
- Det må bli at alle får gode minner fra påske i Skaiti, og at vi får treffe slekt ogfamilie, og samtidig bli litt bedre kjent med hyttenaboene.

AKTIVITET. Det var mange stoppesteder underveis med oppgaver og utfordringer. Foto: Sverre Breivik
AKTIVITET. Det var mange stoppesteder underveis med oppgaver og utfordringer.
Powered by Labrador CMS