SKEPTISK. Siv Mossleth (Sp) er ikke overbevist om at det er mulig å drifte norsk jernbane for det anbudet som vant sju strekninger denne uka. Foto: Foto: stortinget
SKEPTISK. Siv Mossleth (Sp) er ikke overbevist om at det er mulig å drifte norsk jernbane for det anbudet som vant sju strekninger denne uka.

Tror ikke det er mulig å drive jernbanen på tilslaget fra SJ

Stortingsrepresentant Siv Mossleth fra Saltdal tror ikke det er mulig å drive jernbanen for det anbudet som svenske SJ har fått tilslag på.

Publisert Sist oppdatert

INDRE SALTEN: Det var mandag at sjokknyheten sprakk, og det ble klart at Vy, tidligere NSB, mister retten til å kjøre tog på Dovrebanen, Rørosbanen, Raumabanen, Nordlandsbanen, Trønderbanen og Meråkerbanen fra juni 2020.

Anbudet, som er på hele 80 prosent mindre per år enn det er i dag, er det flere som stiller seg tvilende til om lar seg gjennomføre.

- Jeg har store problemer med å tro det skal være mulig å levere på disse tallene. Det må kuttes et sted da, og da frykter jeg og mange med meg at det skal gå ut over kompetansen til de ansatte eller deres langsidige rettigheter, som pensjon, sier Mossleth til Saltenposten.

Dramatisk

Ikke før hadde statsbanene i Norge skiftet navn, så hadde de tapt både trafikkpakke én, som er Sørlandsbanen og Jærbanen, og nå trafikkpakke to, med alle de overnevnte strekningene. Det er ikke uten dramatikk for bedriften.

BLIR SVENSK. Vy og tidligere NSB blir svensk-eid. Foto: NSB
BLIR SVENSK. Vy og tidligere NSB blir svensk-eid.

- Det ser ikke ut som folk vil miste jobben i utgangspunktet, da dette er en virksomhetsoverdragelse. Men jeg er redd for at de rettighetene de har opparbeidet seg, vil forvitre. Det er nettopp på grunn av dette at vi i Senterpartiet er prinsipielle motstandtere av oppdelingen av den norske jernbanen i en hel jungel av selskaper for drift og vedlikehold, sier Mosselth videre.

Gir ikke opp

Hos anbudstaperen er det resignasjon som preget mandagen. Men hos Vy satses det videre på å vinne neste strekning når den legges ut. Da er det Bergensbanen det er snakk om.

- Dette er en trist dag for hele Vy-konsernet, sier konsernsjef Geir Isaksen i Vy.

- Men skuffelsen over å tape Pakke Nord tar ikke fra oss motet. Vi skal fortsatt levere 87 prosent av alle togreiser som i dag kjøres av Vy, og er Norges største busselskap. Vi vil delta med full kraft i de kommende konkurransene både på buss og tog, avslutter Isaksen.

Powered by Labrador CMS