FILMSKAPERE. Julian Rasch Soleng, Lucas Storjord Johansen og Casper Gulliksen har stor tro på at kortfilmen deres vil gå videre til storvisningen til Filmfest Salten i Bodø til våren. Foto: Kenneth Strømsvåg
FILMSKAPERE. Julian Rasch Soleng, Lucas Storjord Johansen og Casper Gulliksen har stor tro på at kortfilmen deres vil gå videre til storvisningen til Filmfest Salten i Bodø til våren.

Trio med klokkertro på suksess for Sulis-film

Julian, Lucas og Casper valgte seg ut Fjellandsbyen i Sulitjelma for sin kortfilm i dokumentar-sjangeren til Filmfest Salten.

Publisert Sist oppdatert

FAUSKE: De tre 15-åringene, som går i tiende trinn på Vestmyra skole, har jobbet intenst de siste dagene for å få dokumentaren ferdig innen fristen.

- Vi har jobbet godt sammen vi tre, så dette har det vært full kontroll på gjennom prosjektet, sier Julian Rasch Soleng.

Har tro på filmen

Filmfest Salten inviterer hvert år alle tiendeklasser til å jobbe fram en kortfilm. Elevene kan velge mellom fire ulike sjangere; dokumentar, animasjon, miljøfokus og fiksjon.

Hver skole skal velge ut fire bidrag som konkurrerer med de andre innkomne om gjeve premier og hederlig omtale. Det hele skjer i en stor begivenhet i Stormen kulturhus i Bodø på vårparten.

- Vi har tro på å komme oss dit med vår kortfilm, og krysser fingrene for at denne koronaen ikke også da ødelegger all moroa, sier Casper Gulliksen.

Dypdykk

”Vår” trio valgte seg dokumentarsjangeren. Kortfilmen ”Sulis - The little movie” ble resultatet, i lesende stund fiks ferdig og levert inn til skolen.

- Vi gjør et lite dypdykk i Fjell-
landsbyen, med livet i landsbyen i hovedrollen og med et spesielt fokus på alpinbakken. I filmen har vi også med et intervju med stefaren min, Endre Grønnslett, som eier anlegget, forteller Casper.

Filmet i helga

Etter to dagers planlegging på skolen bar det avsted til Sulitjelma for de tre filmskaperne. Der ble det ”skyting” av en rekke scener fredag, lørdag og søndag helga som var.

- I filmen blir det veldig mye fart, med en del bilder av snowboard-
kjøring og slalåmski-kjøring. Vi har også fått krydret det hele med levende bilder fra lufta. Her har vi fått hjelp av drone-pilot Espen Johansen fra Sulitjelma, som sa ja uten å nøle da vi spurte. Det var gøy og snilt gjort, sier Lucas Storjord Johansen.

Staysman i sikte

Trekløveret var også nær en skikkelig godbit av en ingrediens til filmen sin. De tre fikk nemlig ferten av Stian ”Staysman” Thorbjørrnsen da de filmet oppe i fjell-riket.

- Han var der i forbindelse med en TV-innspilling. Da måtte vi jo forsøke å få han med. Vi hadde ingen idé om hva han skulle bidra med, men det fikk vi jo heller ta i neste omgang, humrer de tre nær synkront i kor.

Fløy avsted

Iherdige forsøk med en gjeng oppringninger til tross, det ble ingen Staysman med i ”Sulis - the little movie”.

- Da vi til slutt fikk kontakt viste det seg at han var på flyplassen i Bodø. Så den planen utgikk. Men det var ganske kult å prøve da, sier Julian Rasch Soleng.

Vi krysser fingrene for dokumentarfilm-skaperne, og publiserer kortfilmen på våre nettsider så snart den er klar for visning offentlig.

Powered by Labrador CMS