FIKK RÅD. Eirik Haugsnes kom med flere innspill til Ingrid Mathisen under samlingen på Lillehammer. Foto: Svein Halvor Moe
FIKK RÅD. Eirik Haugsnes kom med flere innspill til Ingrid Mathisen under samlingen på Lillehammer.

Ingrid satser knallhardt mot sesongen:

Trente med landslaget

(FAUSKE/TROMSØ) Ingrid Mathisen ligger på ingen måte på latsiden i høst.

Publisert Sist oppdatert

Fauske-jenta som i vår fikk plass på regionlandslaget Team Veidekke Nord-
Norge, er nå inne i sin aller tøffeste periode som langrennsløper.

Det trenes både mer og hardere enn noen gang. 23-åringen legger ikke skjul på at hun har fått en bedre treningshverdag etter at hun tok steget fra Sparebank-teamet som på mange måter er et rekruttlag, til Team Veidekke Nord-Norge.

Kvalitetsøkter

Nylig trente Ingrid sammen med rekruttlandslaget og de andre Veidekke-teamene.

Det ble mange kvalitetsøkter på en av landsdelens aller beste kvinnelige løpere i OL-byen. Batteriene var flate da den samlingen var over.

Mest i Tromsø

Det har sammenheng med at det er der de aller fleste i Nord-Norge som satser holder hus. Treneren bor på Finnsnes og han tar hver uke turen til Ishavsbyen for å få med seg noen av fellesøktene.

- Det var godt å få svar på at det treningsarbeidet som jeg har lagt ned i år holder mål. Jeg så på samlingen at jeg er der jeg skal være
halvannen måned før rennene starter, sa Ingrid som tilbringer det meste av tiden i Tromsø på høsten og i vinterhalvåret.

Flere samlingsdøgn

- Den største forskjellen på Team Veidekke og det forrige jeg var med på er nivået og at vi har flere samlingsdøgn. De utøverne som er med her går jevnt over fortere og dermed blir det mer trøkk på samlingene. Jeg stortrives både sportslig og sosialt. For mitt vedkommende var det inspirerende å få trene sammen med så mange av konkurrentene. Det var også nyttig å få en pekepinn på hvordan vi ligger an i forhold til rekruttlandslagsløperne.

Hevet nivået

- Hvor sterk er du nå sammenlignet med for ett år siden, Ingrid?

- Jeg synes det er vanskelig å sammenligne så lenge jeg fortsatt ikke har gått ett eneste renn. Men jeg har ikke hatt lange sykdom og skadeavbrekk og har fått gjort det meste av det jeg har planlagt på treningsfronten. Derfor vil jeg tro at jeg har hevet både topp og bunn-
nivået mitt. Forhåpentligvis så vil resultatene vise det når jeg har kommet i gang med rennene, sier Ingrid.

Viktige arenaer

Hun er tydelig på at det er norgesmesterskapet som er hovedmålet.

Lysten til å gå fort har aldri vært større for den lokale utøveren som gjør det som er mulig for å bli god på ski.

Mathisen har også lyst til å prestere i norgescup og Skandinavisk Cup som blir viktige arenaer for henne når alvoret er i gang.

Powered by Labrador CMS