STRAKS KLAR. Institusjonen i Moveien på Fauske er klargjort for å hanskes med pasienter som er smittet av koronavirus. Foto: Gull H. Pedersen
STRAKS KLAR. Institusjonen i Moveien på Fauske er klargjort for å hanskes med pasienter som er smittet av koronavirus.

Leder

Tilbake til det normale livet

I over to uker har det vært unntakstilstand i Norge.

Publisert Sist oppdatert

Vi må lære oss å leve med viruset

Korona-viruset har ført til stengte skoler, stengte utesteder, stengte hoteller, stengte kirker, stengte idrettsarenaer og flere stengte butikker.

Heldigvis er matbutikkene åpne, og selv om det har vært tilløp til hamstring er vareutvalget godt. Vi tør fortsatt å dra på Rema eller Coop og handle det vi trenger i hverdagen. Uten frykt for å bli smittet går vi rundt med handlevogna.

Myndighetene har satt i verk stadig hardere tiltak for å hindre korona-viruset i å få et alt for godt fotfeste. Vi kunne tenkt oss enda hardere tiltak i starten, som å nekte oss å reise ut i verden i vinterferien og ta med seg smitte hjem.

De strenge tiltakene som ble innført i ettertid har skremt oss, og rammet næringslivet hardt. Folk tør ikke gå ut og spise, de skygger unna
butikker og vil ikke ha håndverkere inn i huset.

Samtidig har vi blitt tvunget til å permittere våre annonsekonsulenter. Det kommer av at det lokale næringslivet opplever at færre kommer innom dem og handler, til tross for at smittefaren ikke trenger være større enn i matbutikker.

Behovet for å informasjon er stort.
I Saltenposten har vi aldri hatt så stor etterspørsel etter nyhetene vi legger ut på nettsidene våre og
i papiravisen. Det samme gjelder andre
informasjons-kilder.

Vi råder alle til å følge helsevesenets retningslinjer for å unngå smitte. Det vil føre til at færre blir syke. En flat smittekurve gir bedre kapasitet til å ta seg av de som blir hardest rammet.

Vi må lære oss å leve med viruset i månedene framover. Mange må fortsatt isolere seg , men for de fleste er det nok å ta gode nok forholdsregler slik at risikoen blir minimal.

Samtidig håper vi på at forholdene
normaliseres etterhvert. Flere av de strenge
restriksjonene går ut slutten av av mars.
Vi håper det er rom for å lette på noen.

Vi håper at vi kan bevege oss utendørs sammen med andre, være litt mer sosial og benytte oss av tilbudene i lokalsamfunnet. Myndighetene bør fortelle oss hva vi kan gjøre, ikke bare hva vi ikke skal gjøre.

Powered by Labrador CMS