BREEN. Sulitjelmabreen var med i Ti på topp for første gang, og var blant de mest krevende turmålene. I tillegg gikk det lang tid før den grunnet forholdene i fjellet ble åpnet for turer. Foto: Kåre J Pettersen
BREEN. Sulitjelmabreen var med i Ti på topp for første gang, og var blant de mest krevende turmålene. I tillegg gikk det lang tid før den grunnet forholdene i fjellet ble åpnet for turer.

Ti på topp satte rekorder igjen

(FAUSKE) - Det er veldig gode tall i år igjen, og vi er veldig fornøyde, sier Mona Lisa Skipnes.

Publisert Sist oppdatert

Hun er daglig leder i Bedriftsidretten i Nordland, som står bak Ti på topp i Fauske og seks andre kommuner.

Øker hvert år

- Det har vært positiv utvikling i Fauske hvert år de siste årene, og jeg tror ikke toppen er nådd ennå, sier hun.

Antall påmeldte har gått fra 485 via 699, 761 og i år endte man på 804. Ikke alle har registert tur, men over 700 har gjort det, så det er uansett imponerende tall.

Nesten 14.000 turer

Ti på topp ble avsluttet midnatt natt til 1. oktober, og da viste tallene at det er gått 13.881 turer, et gjennomsnitt på 17 turer per deltaker (19,5 hvis man tar utgangspunkt i de som faktisk har gått turer).

68 av deltakerne har registert besøk på alle 15 turmålene, mens nesten 350 har vært på ti eller flere.

- Ikke bare korona

- Folk har nok vært mer hjemme og i nærmiljøet enn i en normal sommer, men vi har også hatt en fantastisk sommer, og det har nok fristet mange til å legge ut på turer. Tallene henger nok litt sammen med korona,men det er ikke bare det som har gitt økningen, mener Skipnes.

Hun tror turinteressen er stor hos folk, og at mange synes det er gøy med muligheten til å konkurrere vennskapelig med andre, og at folk setter pris på at turene er tilrettelagt med kart og veibeskrivelser.

Planlegger neste år

Før tidsfristen gikk ut for årets utgave er Skipnes og hennes gode hjelpere allerede i gang med planleggingen av neste sesong.

- I slutten av oktober kommer det noen ”avsløringer” om hva den vil inneholde, sier hun.

Med 800 deltakere er det mange hensyn som må tas.

- Vi må snakke med grunneiere og det må være parkeringsmuligheter. Vi har vært i kontakt med grunneiere, nasjonalparkstyrer, Statskog og så videre. Vi er heldige som har en fantastisk gjeng med frivillige på Fauske som hjelper til med å legge til rette, sier Skipnes fornøyd.

Klassikerne blir

Når det gjelder toppene så har hun innsett at noen av dem bare må være med.

- Tuvatoppen og Finneidvarden kan vi nok ikke fjerne uten at det blir protester. Jeg kan allerede nå bekrefte at de to er med neste år også, sier hun.

- Vi har også noen flotte turmål som ikke kan være med, men som vi gjerne skulle hatt med. Det er ulike grunner til at vi ikke får det til. En av grunnene kan være at det ikke er bra nok vei dit. Vi er opptatt av at alle turmålene skal være trygge å besøke, sier hun videre.

Skal ha noe for alle

Når turmål skal inn i og ut av Ti på topp så ser de ikke bare på hvor mange ganger målet er besøkt.

- Popularitet betyr ikke alt. Neste år skal vi ha 15 turmål pluss en bonustopp. Noen av dem skal være enkle og egnet for alle, noen skal være middels slik at mange kan nå dem, og så skal vi ha noen som er mer krevende. Vi har deltakere som liker å ha noe å strekke seg etter, sier Skipnes.

For hele Nordland?

Sørfold er fortsatt inkludert i Ti på topp Fauske.

- Det er litt fint, og det er jo ikke lange avstandene, sier hun.

Arrangørene har snakket litt om en egen Ti på topp Nordland, og da blir det litt avstander. Da kan både Svolværgeita i nord og hullet i Torghatten i sør bli turmål i samme utgave.

- Vi er ikke helt der ennå, men ideen har vi. Vi ser at folk ikke ser mørkt på å forflytte seg litt for å gå på tur, sier hun.

Ikke Saltdal

I år hadde de tilbudet i sju kommuner, neste år blir det sju eller åtte. Saltdal er ikke en av dem.

- De har et lignende tilbud selv som fungerer godt og er innarbeidet. Vi skal ikke trå inn der, men vi har vært i kontakt med dem, fortsetter Skipnes.

Håper på tusen deltakere

Hvem er så den typiske Ti på topp-deltakeren? Det er ifølge Skipnes umulig å svare på.

- Vi har unge og eldre, familier på tur og både godt og mindre godt trente. Og det er slik vi ønsker å ha det, flest mulig på tur. Dette er noe av det enkleste du kan gjøre. Hvor du går, når du går og med hvem er opp til deg, sier hun.

- Med økende deltakertall hvert år, er dere for dere å nå 1.000?

- Ja, det er et mål, og det er ikke usannsynlig, mener jeg.

Viktig aktivitetstilbud

Hun tror stadig flere har oppdaget turgleden og det at foreldre tar med barna på tur, gjør at de igjen blir glade i turer.

- Turlivet har mange fordeler. Man får fysisk aktivitet, det er skadeforebyggende, bra for psykisk og fysisk helse og vi mener et slikt tilbud er et viktig samfunnsbidrag, avslutter Mona Lisa Skipnes.

Tuva på toppen

Ser vi på besøkstallene på de enkelte turmålene i den sesongen som ble avsluttet onsdag så er det Tuvatoppen på Leivset noen kilometer fra Fauske sentrum som troner øverst med 2.221 registerte turer.

1.735 turer ble registert ved Rulengvatnet i Klungsetmarka, mens Finneidvarden kan skilte med 1.706 besøk.

Utenfor pallen

Rett utenfor seierspallen i år kommer Storskarfjellet med 1.623 besøk, Holtanlia med 1.462, og Okshola med 1.214.

Det var de seks som nådde over tusen registerte turer.

Videre følger Bordet med 896, Harlifjellet med 800, Hømmervatn med 771 of topp ti fullføres med Mollyhytta der det ble registert 414 turer.

De krevende

Jo mer krevende, jo færre besøk, men at det er enten bratt eller langt skremmer ikke vekk alle deltakerne.

Klumpen på Setså ble besøkt 360 ganger, Kvalhornet 240 ganger og Rismålstuva 226 ganger.

114 registerte at de hadde vært ved Sulitjelmabreen, og 101 nådde Midtitinden i år.

Velblåst til arrangør og deltakere, det har - ut fra bildene - vært mange store opplevelser også i denne utgaven av Ti på topp Fauske.

Powered by Labrador CMS