SYNGESPILL. Barna i Skjerstad barne og undomskor og Misvær barne og ungdomskor fremførte et sterkt syngespill om gatebarn i Bolivia på samfunnshuset i Misvær lørdag Foto: Robert Vinje
SYNGESPILL. Barna i Skjerstad barne og undomskor og Misvær barne og ungdomskor fremførte et sterkt syngespill om gatebarn i Bolivia på samfunnshuset i Misvær lørdag

Syngespill til ettertanke

(MISVÆR) Syngespillet "Hotel de tusen stjerner" som barnekorene framførte på Misvær samfunnshus lørdag, gir rom for ettertanke.

Publisert Sist oppdatert

28 barnesangere i alderen 6-13 år levde seg inn i rollene som hjemløse barn i Bolivia på en sterk og troverdig måte.

Barna i Bolivia er på samme alder som barna i koret. De sparker fotball og danser. De synger, de krangler og blir venner igjen. Akkurat som barna i Misvær og på Skjerstad.

Hjemløse

Men, noe er anderledes. De har ikke noe hjem. De bor på gata, i portrom, på kirkegårder og i kloakkrør. Eller de binder seg fast og sover høyt oppe i store trær. De har ingen til å passe på seg.

I Bolivia finnes barnehjemmet ALALAY som i over 30 år har hjulpet titusener av gatebarn. I byen Cochabamba finnes barnehjemmet Villa Porvernir som siden 1997 har gitt mange barn et verdig liv og en ny framtid.

Velkommen

Det er dette hjemmet barna i koret ønsker å hjelpe med sitt syngespill og frivillige pengegaver fra publikum.

- Det er livet som banker på din dør. Velkommen til hotel de tusen stjerner. Her skal ingen kysse deg godnatt, sang barna så inderlig. Og de fulgte opp med flere tekster til ettertanke:

Løse fugler

- Min mor er borte og min far var full og slo meg og sa jeg aldri skulle vært født. Siden har jeg ikke hatt et hjem, sang de.

Stykket handler om barn i Bolivia som blir slått av politiet, som sniffer lim og stjeler i butikker for å overleve. Det handler om barn som på mange måter er gitt opp. De er gatas løse fugler.

Mat og seng

Men, på barnehjemmet ALALAY er det mat og en seng å få. Gatas løse fugler får en ny start i livet. Barna i koret fikk fram budskapet om urettferdighet på en så sterk måte, at det var som å få en knyttneve i magen.

Det handler for oss i rike Norge om å ta et moralsk, etisk og humanistisk ansvar for å hjelpe disse gatebarna, som ikke har bedt om å bli født inn i håpløshet.

Øvd et halvt år

Ungene i koret har jobbet et halvt år med syngespillet under dirigent Hildur Gryt.

Musikere i bandet var Håkon A. Møller på piano, Magnus Storå på gitar og Børge H. Fure på Djembe. Syngespillet er skrevet av Tore
Thomassen.

Powered by Labrador CMS