TAR KONSEKVENSEN. Ordfører Marlen Rendall Berg og varaordfører Ronny Borge i Fauske kommune har vanskelige forutsetninger for å styre videre i Fauske kommune. Foto: Helge Simonsen
TAR KONSEKVENSEN. Ordfører Marlen Rendall Berg og varaordfører Ronny Borge i Fauske kommune har vanskelige forutsetninger for å styre videre i Fauske kommune.

Over 30 millioner i minus:

Styrer mot nok et gigantunderskudd

Tirsdag skal prognosene for den økonomiske situasjonen i Fauske legges fram for formannskapet. Det ligger an til at kommunnen går over 30 millioner kroner i minus på driften.

Publisert Sist oppdatert

FAUSKE: Det har blitt gjort mange grep de siste årene for å få bukt med Fauske kommunes merforbruk på driften. Men det har så langt blitt møtt med betinget suksess.

Det sier ikke minst den første økonomimledingen noe om. Kommende tirsdag skal økonomisjef Kariann Sørdahl legge fram prognoser som tyder på at Fauske kommer til å ende opp med et overforbruk på 36 millioner kroner.

Det kommer i tillegg til et etterslep fra tidligere år som nærmer seg et tresifret millionbeløp.

- Prognosen samlet for 2020 indikerer et merforbruk på 36 millioner kroner. På driftssiden er det først og fremst Helse og omsorg som rapporterer betydelig merforbruk Prognosen så langt i 2020 tilsier 17 millioner kroner i merforbruk, skriver administrasjonen i økonomimeldingen.

Ti millioner bedre

Men det var faktisk enda verre i fjor. Totalt for kommunen indikerer prognosen en forbedring i 2020 på rundt 10 millioner kronerr sammenlignet med endelig resultat for 2019.

- Selv om prognosen totalt for kommunen er bedre sammenlignet med årsresultatet for 2019, er det fortsatt betydelig ubalanse i driften. Rådmannen vil igjen understreke at det ikke er gjort på ett år å få Fauske kommunes økonomi i balanse. Vi ser nå at omstrukturering innenfor skole gir effekt, men at det tar noe lenger tid enn forventet å oppnå tilsvarende effekt av omstilling innenfor pleie/omsorg. Disse prosessene er ikke i mål ved utgangen av 1. tertial 2020, og framover må det være fullt fokus på å få ut de beregnede effekter på disse områdene, skrives det videre.

Kuttes mer

Rådmannen påpeker at det nå må kuttes helt inn til de lovpålagte tjenestene.

- Dette gjør at det er et betydelig behov for ytterligere utgiftskutt. I en periode fremover må det forventes at alle ikke-lovpålagte tjenester reduseres til et minimum, ikke fordi det ikke er gode tjenester, men fordi kommunen rett og slett ikke har råd til å levere dem. Det blir avgjørende å finne riktig nivå på de lovpålagte tjenestene, for Fauske kommune har ikke råd til å levere mer enn det loven krever i de kommende årene, står det i økonomimeldingen som legges fram i formannskapet tirsdag.

Powered by Labrador CMS