Ottar Big Hand Johansen og Anders Brodersen Johansen under hyllest-konserten 'Fra Sulis til Big Hand'. Foto: Espen Johansen
Ottar Big Hand Johansen og Anders Brodersen Johansen under hyllest-konserten "Fra Sulis til Big Hand".

Strålende hyllest fikk "Big Hand" til å både kose seg, le og gråte

I to timer hyllet musikere Ottar "Big Hand" Johansen på et fullsatt Sulitjelma samfunnshus, og det ble en kveld mange vil huske lenge.

SULITJELMA: Nær 20 lokale musikere, fra eller med tilknytning til Sulis, hadde gått sammen om en hyllest til Ottar "Big Hand" Johansen som tidligere i år fylte 70 år.
I 55 av dem har han vært turnerende og spillende artist.

Kjell Basse Lund åpnet showet på samfunnshuset.
- Jeg husker den tiden Ottar spilte i Sulis. Jeg var vel rundt 11 år og husker godt at det var band i kinosalen 17. mai, og at det var stort å se på, sa han.

Lørdagskvelden var en bursdagsgave fra Sulis til Big Hand.
Hovedpersonen visste ikke hva som kom, men han storkoste seg hele veien.

18 artister framførte hans egne låter, eller låter han har gjort kjent.

Midt i lokalet satt Ronny Borge og han gjorde små intervjuseanser med Ottar mellom låtene.

- Det er sjelden jeg sitter og hører på egne låter. Når jeg har skrevet og spilt inn låter går jeg videre. Dette er ufattelig spennende, sa Ottar i starten.

Bjørn Skoglund framførte "Mitt liv er country music", som er veldig dekkende for Big Hand.

Stig O. Johansen sang "En slant til trikken hjem", en norsk versjon av "Sing me back home", som Nordre Sving fikk en hit med i og Big Hand ga ut i 1981.

Stig Hanssen dro til med en nydelig versjon av "Song for Sulis".

- Det er "vår" sang her oppe, og sånn er det bare, sa han, og både Borge og Big Hand kunne etterpå konstatere at den vekket mange følelser i salen.

Anders Brodersen Johansen er vokalisten fra Fauske som Ottar har tatt under sine vinger og gitt ut musikk med.

Han sang sin favorittlåt av Ottar, Prisoner of the Blues.
De to skal jobbe videre framover, og Ottar har stor tro på Anders, som er i startgropen av sin egen karriere.

På scenen var det ikke bare vokalister, men også et stort band der medlemmene kom og gikk litt etter hvert.

Lyden var upåklagelig, og bandet låt både stødig og tight, og med blant andre Ketil Hugaas, Wiggo Lund og Espen Brodersen Mærvoll på koring ble det både dybde og trøkk.

Wiggo Lund hadde sett Ottar på TV før han opplevde han live på et SMK-show. Han sang "Hverdagshelten", fra Ottar sin første soloplate.

- Yes, endelig! Jeg har alltid vært opptatt av folk flest, av arbeidsfolk. Det kommer nok fra oppveksten her i Sulis, kommenterte Ottar etterpå.

Tom Erik Lund framførte "No i natt" som Ottar deltok i Melodi Grand Prix med i 1992, og gjorde en meget god jobb med den.

Lovise Brodersen Johansen, Espen Brodersen Mærvoll og Anders Brodersen Johansen dro til med Honky Tonk Night og da var det topp stemning blant de nesten 200 i salen på samfunnshuset.

Espen fulgte opp med Midninght café, før Ketil Hugaas delte ut blomster på vegne av Fauske kommune.

- Det er en ære. Vi har fulgt deg lenge. Du er Sulis’ største sønn. Mamma var vikarlærer i musikk på realskolen, og lot elevene få ta med seg gitarer. Hun snakket om "han der Ottar fra Giken". Her er en oppmerksomhet fra Fauske kommune. Vel overstått 70-årsdag, sa Hugaas og fikk salen med på å synge bursdagssang for 70-åringen.

- Det med Sulis´ største sønn, den tror jeg vi deler, lo Ottar.

Utover lørdagskvelden gikk det slag i slag. Den ene dyktig artisten etter den andre leverte perle etter perle fra låtkatalogen til Big Hand.

Ronny Borge og Cato Lund imponerte på trompeter på Sulis Rag, og Wiggo Lund rørte Ottar med sangen til hans datter Josefine, som døde bare fire år gammel.

- Vi artister er nødt til også å kunne skrive om sorg, og dette var min sorg, fortalte Ottar etter sangen.

Etter to timer dro bandet i gang Will the circle be unbroken, med alle kveldens artister på scenen, og Ottar selv forlot plassen sin i salen og gikk opp for å ta imot hyllesten.

Kvelden var over, ringen var sluttet.

- Det var helt fantastisk. Jeg er ydmyk og glad. En stor takk til de som har stelt i stand dette, og til de som kom for å være sammen med oss, sa en fornøyd Ottar "Big Hand" Johansen til Saltenposten da publikum hadde forlatt samfunnshuset og festmiddagen sto klar på bordet.

Powered by Labrador CMS