LYN- OG LANGSJAKK. Fauske sjakklubb er igjen klar for sin årlige begivenhet. Fra venstre Kurt Arne Johnsen, Rune Borøy og John Harry Nilsen. Foto: Stig Bjørnar Karlsen
LYN- OG LANGSJAKK. Fauske sjakklubb er igjen klar for sin årlige begivenhet. Fra venstre Kurt Arne Johnsen, Rune Borøy og John Harry Nilsen.

Stor sjakkhelg:

På Fauske skal dronninger krige og konger beskyttes

Sjakkspillere fra Helgeland og Salten samles på Fauske i helga.

Publisert Sist oppdatert

FAUSKE: Tower lyn og kretsmesterskap i langsjakk for lag står på programmet.

Det er fjerde gang på fem år at Fauske sjakklubb avholder det store arrangementet, som er blitt en årlig tradisjon. I fjor ble det ikke arrangert på grunn av korona.

I lynsjakkturneringen Tower Lyn har hver deltager tre minutter tenketid og får to sekunder ekstra pr trekk. Det kan bli nokså stressende for spillerne og ganske underholdende å se på.

Kretsmesterskap

Lørdag er det kretsmesterskap for firemannslag. Da spilles det med 60 minutter tenketid pr spiller, og 30 sekunder bonus pr trekk. 12 lag forventes til lagsjakk-KM.

Fauskes førstelag har rating som Nordlands tredje beste nå. I 2020 ble de nummer to etter Bodø, og fikk dermed være med i Nord-norsk mesterskap.

Viste god form

Sist helg var de i Harstad og spilte i det åpne tilsvarende mesterskap for NordreNordland og Troms. Der ble de nummer fire etter å ha slått Tromsø, normalt Nord-Norges beste lag, og spilt uavgjort mot turneringsvinnerne Harstad.

Fauske førstelag består av Rune Borøy, Kurt Arne Johnsen, Henrik Nordølum og Ken Runar Hansen.

Fauske sjakklubb får gode tilbakemeldinger på arrangementet. På hotellet foregår alle kampene i en stor sal samtidig som spillene kan analyseres på et naborom. Å være i sentrum, og å bo der kampene spilles, er noe også mange setter pris på.

Treffe «familien»

- Etter snart to års pause blir det godt å treffe «familien» igjen, sier Kurt Arne Johnsen. Han er leder i Fauske sjakklubb.

- Det handler om å møte gamle venner. Det er det viktigste enten det er snakk om sjakk, motorsykkel, snøscooter eller campingvogn.

Men det handler også om fascinasjon for spillet, konkurransen og å spille mot andre enn de vi møter til daglig, sier Rune Borøy.

Premiene er laget av kunstneren Anita Jacobsen fra Fauske. Hun har for anledningen malt bilder med sjakkmotiv.

Powered by Labrador CMS