MINDRE SNØ. Ronny Borge og Sulitjelma musikkorps står for kransenedleggelse på kirkegården på 17. mai i år også. I år er det betydelig mindre snø å ta hensyn til. Foto: Espen Johansen
MINDRE SNØ. Ronny Borge og Sulitjelma musikkorps står for kransenedleggelse på kirkegården på 17. mai i år også. I år er det betydelig mindre snø å ta hensyn til.

Slik blir 17. mai i Fauske markert

(FAUSKE) Det blir markeringer tre steder i kommunen, og både korpsmusikk og biltog på nasjaonaldagen.

Publisert Sist oppdatert

I Valnesfjord starter dagen med flaggheising klokken åttte. Speiderne heiser flagget og Valnesfjord skolekorps spiller.

To timer senere starter bygdas korps sin runde med musikk og 10.20 er det avgang for biltoget med 7. klasse som ledebiler. Klokken 12 er det famiiliegudstjeneste i Valnesfjord kirke og 13.oo livestreames det fra skolen.

Det blir tale for dagen ved elever i 7. klasse med underholdning, korpset spiller nasjonalsangen og det blir loddsalg.

Salutt og musikk

På Finneid er det Ikke arrangement. Fauske skolekorps kommer likevel innom og sprer god stemning i Finneidgata.

I Fauske sentrum starter dagen med salutt klokken 08.00. Speiderne heiser flagget og det blir fanfare. Fauske skolekorps og Fauske paradekorps sørger for musikk i gatene.

Klokken 10 er det minnestund og bekransning av krigsgravene på kirkegården. Medvirkende her er Embla Sofie Kristiansen Sørensen, Marit Høie, Rannei Amundsen, Jasmina Kozic, soldater fra Heimevernet og speidere.

Utover dagen marsjerer Fauske skolekorps i Øvre og Nedre Hauan, Fauskehøgda, på Vestmyra og Stranda. De spiller også på Helsetunet.

Digital markering

Fra klokken 15 kan man se Fauske kommune sin digitale markering på www.fauske.kommune.no. Hovedtaler er kommunedirektør Ellen Beate Lundberg, ungdomstaler er leder av ungdomsrådet Alette Bergli. Det blir også musikalske innslag fra kulturskola og korps.

Klokken 21 fires flaggene i Fauske.

Spiller, men marsjerer ikke

I Sulitjelma starter nasjonaldagen med flaggheising klokken åtte. Elever i fjerde klasse legger ned krans i Furulund, mens kransnedleggelsen på kirkegården foretas av Ronny Borge og Sulitjelma Musikkorps (SMK).

Det blir korpsmusikk på sentrale steder, men ikke marsjering. Klokken 11 er det familiegudstjeneste i Sulitjelma kirke, og én time senere er det biltog fra Sandnes.

- Hold avstand

- Vi oppfordrer alle til å pynte seg. Ta med flagg, oppfordrer kultursjef Ketil Hugaas i Fauske kommune.

Klokken 13 er det arrangement ved Coop Prix , tale for dagen, underholdning med SMK og skolen/Barnehagen og gratis is til barna.

- Vi ber om at avstandsregler og begrensninger i antall tilskuere overholdes. Ta gjerne del av musikken fra eget vindu, altan eller gressplen. Marker dagen med både små og store flagg. Ta på finstasen, ta bilder og legg ut på Facebook, oppfordrer Fauske kommune.

Powered by Labrador CMS