Det er mye spennende historie rundt Rørstad kirke som fyller 260 år i år. Noe av det skal lokalhistoriker Asbjørn Lind fortelle om på årets første kirkesøndag 20. juni.Mariann Strømdal
Planlegger 260-årsjubileet
Skal fortelle om hva kirkegulvet skjuler
Det er planlagt to kirkesøndager på Rørstad i 2021, og på den første kommer lokalhistoriker Asbjørn Lind med spennende foredrag.
SØRFOLD: Rørstad kirke har 260-årsjubileum i år, og Rørstadkirkens venneforening har fått tillatelse fra kirkekontoret til å jobbe med aktiviteter knyttet til de to kirkesøndagene 20. juni og 1. august.
- Vi må planlegge som om ting skal ordne seg når det gjelder koronasituasjonen. Uansett må vi være litt i forkant med å bestille båter, og det er mye som skal passe sammen, sier Mariann Strømdal i venneforeningen.
Her er bilde av stifterne av Rørstadkirkens venneforening, som ble stiftet 10. juni 2019 på Kobbelv Vertshus. Anny Carlsen (i midten), leder av menighetsråd og en stor venn av kirka på Rørstad, Thor Arne Olsen, fra Rørstad/Fauske, oppvokst som nabo til kirka, stilte som kasserer i foreningen. Mariann Strømdal, tidligere kirkeverge, dro i gang foreningen og har funksjon som foreningens leder.Her er bilde av stifterne av Rørstadkirkens venneforening, som ble stiftet 10. juni 2019 på Kobbelv Vertshus. Anny Carlsen (i midten), leder av menighetsråd og en stor venn av kirka på Rørstad, Thor Arne Olsen, fra Rørstad/Fauske, oppvokst som nabo til kirka, stilte som kasserer i foreningen. Mariann Strømdal, tidligere kirkeverge, dro i gang foreningen og har funksjon som foreningens leder.
Pilegrimer
Annonse
Annonse
Tidligere var den såkalte Rørstaddagen kirkesøndagen rundt St. Hans, men etter hvert har det blitt slik at det jobbes med å få til mer aktivitet enn selve gudstjenesten. I år er intet unntak, spesielt på grunn av jubileet.
Annonse
- Vi har allerede bestilt to veteranbåter til søndag 20. juni. Vi synes de passer så godt inn og det er stas å få være med dem utover fjorden, sier Strømdal.
De har også vært i kontakt med Pilegrimsgruppa i Bodø – Pilegrimsfellesskapet St. Nikolas. De har brukt å komme til en av Rørstad- søndagene de siste årene, og har bestilt veteranbåten MK ”Faxsen” slik at folk fra menighetene i Bodø og Kjerringøy kan bli med.
Også i sommer kommer det pilegrimer fra Bodø til det gamle kirkestedet.Eva S. Winther
Spennende historie
Annonse
Søndag 20. juni kommer også lokalhistorikeren Asbjørn Lind for å holde foredrag.
- Da kirka fylte 200 år i 1961 var han 15 år og svært interessert i lokalhistorie allerede. Kirka var i veldig dårlig stand, og mye arbeid ble gjort i årene 1960-61. Da Asbjørn Lind hørte at de blant annet hadde åpnet kirkegulvet der det ligger flere kister under, tok han seg en tur dit og fikk se, forteller Mariann Strømdal.
Foredraget skal handle om det arbeidet som ble gjort den gangen.
Asbjørn Lind står bak flere bøker om gårds- og slektshistorie i Salten.Sylvia Bredal
Med forbehold
- Det vi planlegger er selvsagt avhengig av koronasituasjonen og hvordan den er når vi kommer til juni. Derfor vet vi ikke om vi får til å ha kafé eller om vi må ha med oss niste. Når vi vet mer, kommer vi med info, opplyser hun.
Det gjelder også påmelding til båtskyss.
Søndag 1. august planlegger de også aktiviteter, men er ikke klare til å fortelle om hva det blir.
Glad for støtte
Venneforeningen er for øvrig veldig glade for at Riksantikvaren kommer med et tilskudd på 300.000 kroner til vedlikehold av kirka i år.
- Hovedmålet vårt er å være med på å samle inn midler til både ved- likehold og ivaretakelse av de gamle gjenstandene som hører til i Rørstad kirke, forklarer Strømdal.
Over 30.000
Foreningen startet i juni 2019.
- Da hadde vi tenkt å gjøre en del aktiviteter og stunt for å samle inn midler, men vi var knapt i gang da Norge ble stengt ned i mars i fjor. På tross av det har det allerede kommet inn cirka 35.000 kroner, og det viser hvor mye kirken betyr for mange, sier Mariann Strømdal.
Annonse
De opplever at folk er opptatt av at kirka skal bli tatt vare på. Når det er kirkesøndager der, er det ikke bare folk fra Sørfold som deltar, men også folk fra Saltdal, Bodø, Kjerringøy og Steigen. Noen år også fra Gildeskål og Meløy, og utflyttede foldværinger legger gjerne ferien nordpå til tida rundt en kirkesøndag.
FEIRER. I sommer skal det være to kirkesøndager på Rørstad. - Vi prøver å få til litt ekstra rundt dette siden kirka er 260 år i år, sier Mariann Strømdal i kirkens venneforening.Eva S. Winther
Fra hele landet
- Når det blir varmere i været igjen skal jeg sette i gang med loddsalg og liknende, sier den engasjerte damen.
Rørstadkirkens venneforening har også eget Vippsnummer (571008), og Strømdal kan melde om givere fra rundt omkring i nesten hele landet.
- Av og til skriver de meldinger som ”Dette støtter vi”, ”Flott tiltak” eller ”Lykke til”, og det er hyggelig, synes hun.