Ser du slike spor i smøen så vil SNO gjerne høre om det. Foto: Vegar Pedersen, SNO
Ser du slike spor i smøen så vil SNO gjerne høre om det.

Ser du dette vil Vegar gjerne høre fra deg

Har du sett spor i snøen etter flere gauper som går i lag? Statens naturoppsyn er klar til å se på sporene.

Publisert Sist oppdatert

SNO ønsker at spor etter flere gauper i lag skal varsles til lokal rovviltkontakt. I Nordland er det Vegar Pedersen (naturoppsyn.no/fauske).

Spor etter flere gauper i lag kan være en gaupefamilie. Registrering av spor er valgt som metode for å overvåke gaupe, både i Norge og Sverige.

SNO registrerer

I stor grad er den basert på lokal medvirkning. Målet er å få registrert flest mulig av de familiegruppene som finnes, opplyser Miljødirektoratet.

Deres eget feltapparat, Statens naturoppsyn (SNO), registrerer spor etter familiegrupper av gaupe over hele landet. Arbeidet er en del av det nasjonale overvåkingsprogrammet for store rovdyr.

Varsle raskt

- Vi er avhengige av å være raskt på stedet for å få avgjort om det faktisk dreier seg om en gaupefamilie. Det er derfor viktig å varsle nærmeste rovviltkontakt snarest mulig, sier Morten Kjørstad, direktør i SNO.

Bruker kunnskapen

Det er også mulig å legge inn observasjonen på www.skandobs.no. Da blir regionalt rovviltansvarlig i SNO varslet på SMS og følger opp observasjonen.

Registreringsperioden varer ut februar, og opplysningene som blir registrert, legges inn i Rovbase, et verktøy for forskningen og rovviltforvaltningen.

Kunnskapen brukes av rovviltforvaltningen, blant annet til å fastsette kvoter for gaupejakta og i forbindelse med behandling av rovvilterstatningene.

Powered by Labrador CMS