FJELLVANDRERE. Nordlandsruta går blant annet forbi Balvatnet i Sulitjelma. Nå skal denne populære ruta for fjellvandrere bli enda mer attraktiv. Foto: Bjarne J Aronsen
FJELLVANDRERE. Nordlandsruta går blant annet forbi Balvatnet i Sulitjelma. Nå skal denne populære ruta for fjellvandrere bli enda mer attraktiv.

Satser stort på Nordlandsruta

(SALTEN) Den såkalte Nordlandsruta skal få et løft. Turen er lang og går gjennom mange av de fineste plassene i Nord-Norge.

Publisert Sist oppdatert

Fylkesrådet bevilger 2,2 millioner kroner til Salten friluftsråd til gjennomføring av prosjektet «Revitalisering av Nordlandsruta».

- Drivkraft

Fylkesråd for plan og næring, Linda Helén Haukland fra Fauske tror det blir et stort løft for Nordland.

- Hvis dette prosjektet lykkes kan Nordlandsruta bli en drivkraft i friluftslivs- og reiselivsutviklingen i indre deler av Nordland, sier hun.

- Spennende

Tilbudene og mulighetene langs ruta er mange og store. Kombinasjonen av villmark med tilgjengelig åpne hytter og bygder med private tilbud er spennende.

- Det er et virkelig spennende prosjekt. Jeg har vært innom deler av ruta tidligere, men har ikke fått gå hele veien. Jeg ser veldig fram
til at den er revitalisert og åpnes i
2024, sier fylkesråd Linda Helén Haukland.

650 km lang tur

Nordlandsruta er ei sammenhengende turrute på langs av fylkets fjellområder. Ruta er cirka 65 mil lang og har 40 overnattingssteder. Hele ruta er merket.

Den går fra Bjørnefjell, grensen mellom Norge og Sverige øst for Narvik, og ender i Børgefjell nasjonalpark. Underveis går den innom Sverige, før den passerer grensen inn i Norge ved Sulitjelma.

Vakker natur

Den går blant annet gjennom tre nasjonalparker, fem andre naturvernområder og går også forbi Nord-Norges to høyeste fjell. Ruta passerer også Polarsirkelen, er innom sju innlandskommuner, og sju reinbeitedistrikt, tre samebyer og tre samiske språkområder.

Ruta har mye å by på i forhold til matkultur, skjulte kulturskatter og vakker natur som tidligere ikke har vært så enkel å tilnærme. Den passerer ikke mindre enn 60 fiskevann.

- Nå skal arbeidet starte med å slipe denne juvelen, sier en begeistret fylkesråd for plan og næring Linda Helén Haukland.

Berømmer Statskog

Revitaliseringen er muliggjort gjennom statsskogordninga.

- Jeg tror det blir et stort løft for Nordland fylke. Jeg må virkelig berømme Statsskog for ordningen vi har med dem, som nå resulterer i at Nordlandsruta blir revitalisert, sier Haukland.

Wenche Hjelmseth i Statskog Helgeland er glad for bevilgningen til Nordlandsruta og understreker at dette er viktig prosjekt også for Statskog.

Bærekraftig

- En stor del av denne satsingen er å gjøre det på en bærekraftig måte. Dette kan være en annen type ferie for mange, som legger igjen et mye mindre klimafotavtrykk, sier en begeistret fylkesråd for plan og næring Linda Helén Haukland.

Prosjektet går fram til 2025 og inneholder en rekke tiltak. Nordlandsruta har som mål å invitere
til nyåpning koblet til Europeisk kulturhovedstad Bodø i 2024.

Powered by Labrador CMS