BLANT DE FASTE LØSERNE. Bjørg Borge er en av Saltenpostens ivrige kryssordløsere. Foto: Sylvia Bredal
BLANT DE FASTE LØSERNE. Bjørg Borge er en av Saltenpostens ivrige kryssordløsere.

- Kryssordene må ikke bli for lette, da blir det fort kjedelig

Bli kjent med Saltenpostens trofaste kryssordløsere, som leverer inn løsningsordet hver eneste uke. Bjørg Borge (78) er en av dem.

Publisert Sist oppdatert

Det er søndag formiddag, og Bjørg Borge sitter i godstolen i stua i tomannsboligen i Gryttingveien i Hauan. Her er det utsikt til både fjord og litt fjell. Saltenpostens kryssord fra gårdagens lørdagsutgave er allerede ferdigløst.
- Jeg strevde med å finne løsningsordet denne gangen, innrømmer Bjørg.

Da snakker vi ikke om løsningsordet i selve kryssordet, selve navnet til personen på bildet. Men de blå rutene i kryssordet, hvor bokstavene skal settes sammen til et ord som kan knyttes til avbildet person. Europavenn ble det denne gangen, og bildet i kryssordet var Heidi Nordby Lunde, stortingspolitiker for Høyre, samt leder av Europabevegelsen.

- Det er ikke alltid jeg vet hvem som er på bildene, og da må jeg på nett. Jeg synes jo jeg hadde sett henne før.

Ukeblad-kryssord

Bjørg løser også kryssord i Norsk Ukeblad samt lørdagskryssordet i AN, og i fagbladet Pensjonisten. Det var først etter hun ble pensjonist at kryssordløsning ble en fast aktivitet.

Innom avishuset

- Søndagsturen min er gjerne til avishusene for å levere inn kryssordløsningene. Mannen hennes er på tur ut døra for å gjøre et ærend hos en venn, men før han forlater oss får jeg en forklaring på hvorfor det står buketter med ferske blomster på bordene. Han har nemlig nylig fått operert inn pacemaker.
- Jeg synes jo at jeg hadde fått så dårlig kondisjon i det siste, så det ble en tur til legen og derfra var det egentlig rett til sykehuset, forteller han.

Den tidligere elektrikeren synes det var interessent å følge med på operasjonen, hvor "ledningsnettet" til hjertet ble fikset igjen ved hjelp av pacemaker som gir elektriske impulser.

Ikke for lett

Borge medgir at det er sjeldent hun vinner noe på Flax-loddene hun vinner på innsendte kuponger, men hun synes kryssordløsning er fin avveksling fra TV-seing. Men kryssordene må ikke bli for lette, for da kan de ble kjedelige. Kryssordet i Saltenposten synes hun som regel går greit å løse, men av og til blir man stående fast, og da er det lurt å legge det bort en stund. Når en så tar det fram, så kan en plutselig se hvilket ord som passer inn.

Gudstjenesten er i gang på radioen, og Bjørg slår den av. Hun liker ikke å høre på den lenger etter sønnen Sondre forlot denne verden i romjula for syv år siden.

Sorg og gleder

På veggen i stua henger et flott familiebilde, tatt for en god del år tilbake, da sønnen Ronny var konfirmant og Bjørg forteller hvem som er hvem av de tre barna. Sondre var den yngste, født i 1975. Han slet med depresjon og søvn og var avhengig av sovemedisin for å kunne sove.

Han valgte selv å avslutte livet. Det er en sorg som er tung å bære på, og som ikke går over. Men heldigvis er det barnebarn å glede seg over, der i blant sønnen til Sondre.

Bodde i Sulis

Bjørg og Haakon bodde mange år i Sulis før de flyttet til Fauske i 2003, og der hadde hun også jobb på butikken og på sentralbordet til Sulitjelma gruber.

- Vi bodde i et stort hus rett nedenfor hotellet, men min svigerfar sa tidlig til meg at dette huset ikke var noe hus å bli gammel i. Det var egentlig litt tilfeldig at vi kom over dette huset i Gryttingveien.

Hytta er også solgt, og utenfor boligen står en flott, stor bobil som paret har hatt mange fine turer i sammen med andre vennnepar. Blant annet til Vestre kaien i Piteå.

Vonde ledd

Sola skinner inn gjennom stuevinduet og våren er i anmarsj. Håndarbeid er det blitt mindre av, fordi Bjørg har artrose, og hun viser fram fingrene sine. Artrose er leddgikt og medfører stive og vonde ledd.

- Jeg er med i Revmatikerforbundet og på trening en gang i uka sammen med dem. I tillegg har Bjørg sittet en periode i rådet for likestilling av funksjonshemmede i Fauske kommune. Det trer hun ut av til høsten.
Forøvrig er Bjørg glad i å sykle, og hun foretrekker sykkelturer framfor spaserturer.

Løser alt mulig

På Vestmyra i en lysegrå enebolig bor det også en ivrig kryssordløser, Karin Sandvik. Hun er opprinnelig trønder i fra Skjelstadmark i Stjørdal. Det høres på dialekten, selv om hun og mannen, opprinnelig fra Telemark, har bodd hele sitt voksne liv nordafor. Mest på Fauske, men også noen år i Kirkenes.

- Jeg husker jeg reiste til Kirkenes i småsko og lett kåpe 16. mai. Der oppe var det brøytekanter og vinter.

Karin har jobbet tjue år på kontoret til Forsvaret på Reitan, hvor også ektemannen hadde sitt virke. Kryssordløsing har hun holdt på med i mange år.

- Jeg løser alt jeg kommer over.

Optimist med penn

Karin løser kryssord med penn - og korrekturlakk. Optimistene gjør visst det. Og hun løser Sudoku. Nede i kjelleren har hun et kontor med kryssordbøker og leksikon, men dit slipper hun ikke avisa ned.
- Jeg går også sjeldnere ned nå. Sitter mest her i godstolen i stua.
For Karin er kryssord avslapning, samt få aktivisert det små grå. På nettet går hun noen ganger for å finne ut hvem som er avbildet i Saltenposten-kryssordet.

Hun løser også kryssord i VG på fredager, lørdag og søndager og Avisa Nordlands kryssord på lørdager. Tidligere hadde hun også Stjørdals blad.

Ringte søster

Og kanskje er kryssord arvelig belastet, for Karin nevner at også hennes søstre har/hadde denne interessen.
- Den eldste søstera mi og jeg pleide å ringes når vi sto fast. Men nå er ikke hun mer.

Er det noe som irriterer kryssordløseren så er det nye og oppkonstruerte ord. En gang trodde Karin at hun hadde gjort feil når ordet ble "ålreit". Men det var altså ikke feil. Ordet var gjodkjent av Språkrådet til å kunne skrives på norsk vis, slik som teip og sørvis.
- Vinner du noe da?
- Ja, i blant. Vinner som regel Flax-lodd. Men en gang vant jeg 10.000 kroner et av loddene jeg hadde vunnet i Forsvarets forum. Og i vinter så vant jeg 10.000 kroner i VG. Da var jeg trukket ut på blant løsere i juni. I VG på sender man inn løsnings-ord per SMS, og det koster å sende inn per melding.

Håp om å vinne

- Hva har du brukt pengene på da?
- Nei, før gikk det en del penger til frimerker, men nå brukes det en del penger på meldinger når jeg sender inn. Det kan koste både fem og ti kroner per SMS.

Uansett det er artig å sende inn, og håpet er der alltid om en kanskje vinner. Sandvik er forøvrig med i Fauske helsesportslag, og dermed er hun med på noen av aktivitetene de har. I vinter har hun også vært med på gå-turene inne i SKS Arena.
- Verken du eller din mann er jo herfra, hvorfor ble dere værende?
- Nei, si det. Nærheten til barn og barnebarn er vel en årsak til det.

På elvecruise

Karin innrømmer at hun gjerne kunne tenkt seg litt varmere klima innimellom. Vi kommer også inn på emnet ferieturer. Paret Sandvik har vært på flere elvecruise, noe de vil anbefale til andre. Det siste cruiset de var på gikk fra Basel i Sveits til Amsterdam.

- Det er gjerne lange dager på utflukter, og så er det måltider på båten. En får sett mye.

Paret har også vært på elvecruise på Donau, Volga og Dnepr. Dnepr renner gjennom Russland, Hviterussland og Ukraina før den munner ut i Svartehavet. Med en lengde på 2.285 kilometer. Dnepr Europas fjerde lengste elv.

Forøvrig er det en dame til som også burde nevnes i denne krysord-ligaen, nemlig Sigrun Moan, og hun har også fått muligheten til å være med i denne artikkelen, men takket pent nei.

Powered by Labrador CMS