TRIVES PÅ ROGNAN. Ali Hussein, Imira Hassan og døtrene Noor Hussein (9) og Noon Hussein (5) har det veldig godt hjemme i Sandbakkveien på Rognan. - Her skal vi bo for alltid, sier de i kor. Foto: Helge Simonsen
TRIVES PÅ ROGNAN. Ali Hussein, Imira Hassan og døtrene Noor Hussein (9) og Noon Hussein (5) har det veldig godt hjemme i Sandbakkveien på Rognan. - Her skal vi bo for alltid, sier de i kor.

Den store folkevandringa:

- Vi våkner hver eneste dag og smiler for at vi kan bo akkurat her på Rognan

Da Ali Hussein (45) og kona Imira Hassan (30) forlot hjemlandet Sudan i 2011, hadde de ingen anelse om hvor de skulle ende opp. - Heldigvis kom vi til Rognan, sier de to.

Publisert Sist oppdatert

SALTDAL: Det er ingen tvil om at våren er i anmarsj i Saltdal, men i det sekundet sola forsvinner bak Storflåget, så blir det fort kaldt i den skarpe mailufta på Rognan.

- Det gjør ingenting, jeg liker den norske vinteren veldig godt. Det er alt for varmt i Sudan, sier Ali og ler den trillende og velkjente latteren som stort sett alle som har vært innom Spar på Rognan har hørt.

For det er ikke uten grunn at selv daglig leder Karl Henrik Olsen kaller Ali for ”sjefen”.

- Det er jo det han er, så vi kan jo ikke si noe annet, sier Olsen mens Ali ekspederer nok en kunde på kyndig vis.

Dro fra krigen

Ali Hussein vokste opp i en landsby nord i Sudan, og utdannet seg og jobbet innenfor regnskap. Men i området han bodde var det etter hvert ikke trygt å være.

- Det ble mye uro, og staten klarte ikke å holde orden. Det ble store sammenstøt mellom forskjellige krigergrupper, og vi fant etter hvert ut at vi måtte prøve å komme oss til et annet land. Det var for farlig å bli, sier han hjemme i sofakroken på Rognan.

- Imira var gravid og vi ville gi barna våre den aller beste framtida vi kunne. Så da måtte vi dra.

Norsk vinter

Reisen gikk gjennom Egypt og Libya, før de til slutt endte opp i Oslo i november i 2011. Derfra gikk veien videre til Hønefoss, hvor de var i en måneds tid.

- Vi hadde aldri sett snø eller vinter før. Det var veldig kaldt, men samtidig veldig fint. Vi var bare glade for at vi var kommet til et land som tok så godt imot oss som det Norge gjorde, sier Ali.

Kom hjem

De to dro etter hvert videre til Lødingen, og ble boende der i halvannet år. En kveld i februar på sykehuset i Harstad ble de to til tre, og hjerteknuseren Noor kom til verden.

De fikk permanent opphold i Norge, og i 2013 kom de hjem til Saltdal. For det er Rognan og Sandbakkveien som er hjem for dem.

- Vi har det så godt her. Det er bare sånn det er. Dette er hjemmet vårt, og det skal det være i mange år til, sier Ali og smiler til Imira.

Livet de drømte om

For fem år siden fikk Noor følge av lillesøster Noon, og familien er så langt komplett. Ali jobber på Spar på Rognan, og Imira er akkurat ferdig utdannet barne- og ungdomsarbeider.

- Det var på mange måter dette livet vi hadde drømt om. Det vi ville skape for barna og for oss selv, sier Ali og smiler bredt.

Får så mye

Han er blitt et innslag i hverdagen for svært mange, gjennom jobben på butikken. Hans gode humør og dyktighet er det mange som møter der.

- Jeg hører mange sier jeg er en som stort sett smiler, men det er ikke uten grunn. Jeg har så mye å smile for. Alle de som kommer innom gir meg så utolig mye. Det skal Norge ha, vi har blitt tatt imot på en helt fantastisk måte, sier han.

Han sier saltdalsamfunnet er perfekt i så måte.

- Det er et sted som er lite nok til at alle kjenner alle, og man trenger ikke stresse med alt som man sliter med i storbyen. Det er godt for hele familien med venner og lekekamerater for jentene. Det betyr mye for meg, sier han.

- Vi er alle mennesker, uansett hvor vi kommer fra eller hva vi tror på. Jeg våkner hver eneste dag og smiler for at jeg kan bo akkurat her jeg bor. At vi kan leve i trygghet med alle de mulighetene som Norge har gitt oss, er vi evig takknemlige for, sier Ali Hussein.

Powered by Labrador CMS