Nils Christian Steinbakk, ordførerkandidat Fauske Arbeiderparti.
Nils Christian Steinbakk, ordførerkandidat Fauske Arbeiderparti.

Debatt:

- Vi politikere må bli flinkere til å gå i oss selv

Jeg har forsøkt å reflektere over valgkampen som har vært i Fauske og tenkt over om vi som politikere har gjort jobben vår godt nok, skriver Nils Christian Steinbakk (Ap).

Publisert Sist oppdatert

Dette er et debattinnlegg. Innlegget gir uttrykk for skribentens holdning. Du kan sende inn kronikker og debattinnlegg til Saltenposten til e-post redaksjonen@saltenposten.no

Jeg har forsøkt å reflektere over valgkampen som har vært i Fauske og tenkt over om vi som politikere har gjort jobben vår godt nok.

Har vi vært flink nok til å bruke alle muligheter til å fortelle om hva vi selv ønsker å gjennomføre, å fremme vår politikk?

For til syvende og sist er det jo innbyggerne som skal ta et valg på vegne av hele kommunen, ut fra hvilket parti de tror kan gjøre det beste for Fauske.

Jeg tror vi politikere må bli flinkere til å gå i oss selv av og til. Vi har til tider et usunt debattklima som jeg tenker ikke kommer innbyggerne våre til gode.

Fokus på gamle synder og ansvarsfraskrivelse har gjennomsyret mye av debatten, spesielt i sosiale medier, og det har også vært god, gammel drittslenging innimellom.

Fokus må ligge på utfordringene vi står overfor nå, de vi møter i fremtiden og hvordan vi skal utvikle kommunen vi bor i.

Alle politiske partier og politikere som stiller til valg i Fauske vil kommunen vår godt, vi har bare forskjellige tanker om hvordan veien dit er. Vi må bli flinkere å samarbeide på tvers av partigrensene, slik at det kommer hele kommunen til gode.

Det er eksempler på kommuner rundt oss som har innsett dette, og som får flere og bedre gjennomslag på både fylkeskommunalt og statlig nivå. I forhold til utrygghet i Fauskeskolen må det presiseres at det ikke er verken elever eller lærernes ansvar. Det er et politisk problem, og vi politikere må løse det.

Fauske Arbeiderparti mener vi skal sette oss mål om befolkningsvekst, og at 10.000 innbyggere innen utgangen av 2027 kan være realistisk.

Dette er et tall som er blitt nevnt av mange og her er til og med de fleste politiske partiene enige!

Vår viktigste jobb er å komme med gode løsninger for de som allerede bor i kommunen vår nå, fordi vi ved å skape tillit til offentlige tjenester, ryddige prosesser, gode og trygge arbeidsplasser, velferdstjenester og oppvekstsvilkår skaper både bolyst og ikke minst bli-lyst.

Våre innbyggere er også de beste ambassadørene for å få flere til å flytte hit.

Jeg ønsker å tydeliggjøre for deg som velger helt konkret hva som skjer om Fauske Arbeiderparti får tilliten til å styre Fauske de neste fire årene:

-Halvert foreldrebetalingen på SFO i hele kommunen. Da får du en mindre regning fra kommunen, og flere får råd til å la barna sine delta på SFO. Det er sosialpolitikk i praksis.

Mye er allerede gjort ved at det er innført gratis kjernetid for alle 1.- og 2.- klassingene.

-Vi vil ha flere lærere og fagarbeidere inn i Fauske-skolen. Slik får lærerne en hverdag hvor de kan få tid til å være nettopp lærer. Elever får en tryggere skole hvor de blir sett, og om spesielle behov avdekkes, så får de raskt hjelp.

Dette sparer vi inn ved å ikke bruke tre ganger mer enn budsjettert på vikarer og det er sannsynlig at sykefraværet reduseres. Gi læreren og skolen tillit til å skape den nødvendige ro, slik at skolen får utviklet seg.

-Våre eldre fortjener mer enn det vi som kommune tilbyr nå. Vi har for få ansatte i omsorgstjenestene, noe som skaper en usunn arbeidshverdag for de ansatte, og gir de eldre tjenester som ikke er gode nok.

Ved å styrke grunnbemanningen kan vi redusere kostbar innleie fra vikarbyråer og omdisponere vikarutgifter til hele faste stillinger. Det er vi som politikere som har ansvar for det, ingen andre.

- Vi er langt på overtid med å planlegge og bygge flere sykehjemsplasser, bokollektiv og omsorgsboliger, noe vi skal finansiere gjennom Husbankens investeringstilskudd. Vi blir flere seniorer og denne gruppen øker raskt. Vi må spesielt ta inn over oss og planlegge for en god og verdig demensomsorg. Det haster. Ansvaret ligger på oss politikere.

- Rus og psykiatri er et tema som mange syntes er ubehagelig. Det er umåtelig viktig å gi et verdig og godt tilbud i hele tjenesten, der de som allerede har et behandlingsbehov ivaretas. Vi må også bygge opp kompetansen innenfor forebygging. Hver person vi fanger opp tidlig sparer kommunen for utgifter slik at vi heller kan bruke penger på å ansette flere av de dyktige fagfolkene vi trenger.

- 10.000 mennesker. Om vi lykkes med å tiltrekke oss disse nye tilflytterne til Fauske må de ha et sted å bo. Kommunen har ikke en eneste byggeklar boligtomt tilgjengelig. En fallitterklæring. Om vi kommer i posisjon, garanterer vi nye byggeklare boligtomter for salg innen høsten 2024. Det betyr utvikling av kommunen, mer arbeid for eksisterende næringsliv og det er viktig for våre ambisjoner om å lykkes med å etablere ny kraftforedlende industri.

Kommunestyret er skoleeier og vi ønsker et bredt forlik om hvordan innholdet i de fine skolebyggene våre skal være. Vi vil ha en enighet om å levere en verdig eldreomsorg. Og vi vil at kommunen skal være en god arbeidsgiver, hvor hver enkelt ansatt føler seg trygg og verdsatt på jobb.

Klarer vi det kan vi konsentrere oss om det som er vår viktigste jobb, nemlig å flytte kommunen ett skritt fremover og sørge for at innbyggerne trives.

Nå er det opp til deg hvem som skal styre kommunen vår. Vi i Fauske Arbeiderparti skal være en stemme for de som ikke roper høyest, for rettferdige og gode tjenester i hele kommunen og for et Fauske som får rom til å vokse og utvikle seg.

Når du som innbygger har en ide for kommunen vår, si ifra, vi skal bidra. Når du er misfornøyd, hold oss ansvarlige.

Til slutt. Uansett hva du stemmer, eller ønsker å stemme, stem. Fauske ligger under landsgjennomsnittet på valgdeltakelse. Det er en styrke for lokaldemokratiet at flere deltar, og din stemme er like viktig som alle andre sine stemmer. Det utgjør en forskjell.

Å være ordførerkandidat i kommunen som betyr så mye for meg har vært en ære, uansett utfall på valgdagen.

Jeg håper du stemmer på Fauske Arbeiderparti den 11. september.

Fordi Fauske fortjener det.

Godt valg!

Nils-Christian Steinbakk
Ordførerkandidat Fauske Arbeiderparti og stolt Fauskeværing

Powered by Labrador CMS