KUNSTNER. Martine Eidissen Nymo synes Fauskemarmoren som materiale og som konsept er spennende. - Den er identitetsbærende for Fauskefolk. Foto: Lise Berntzen
KUNSTNER. Martine Eidissen Nymo synes Fauskemarmoren som materiale og som konsept er spennende. - Den er identitetsbærende for Fauskefolk.

Martine (36) vil få folk til å stoppe opp

I februar er det duket for åpning av en massiv kunstinstallasjon i Fauskemarmor. Kunstneren er Martine Eidissen Nymo (36) fra Fauske.

Publisert Sist oppdatert

FAUSKE/BODØ: Kunstinstallasjonen vil avdukes klokken 13.00 3. februar i Bodø, like ved Beddingen kulturhus.

Det er fauskejenta Martine Eidissen Nymo som står bak verket, og hun jobber for tiden med en mastergrad i kunst, design og håndtverk. Temaet hun har valgt å fordype seg i omhandler offentlig kunst, stedsbaserte materialer og identitet.

Nordnorsk kulturarv

- Fauskemarmor, som en del av den nordnorske kulturarv, er ikke bare et vakkert bestandig og bærekraftig bygge-materiale. Den står også som et symbolsk uttrykk for nordnorsk styrke, ressursrikdom og stolte håndverkstradisjoner.

- Fremheving av Fauskemarmoren som en viktig historie bidrar til å øke bevisstheten om en viktig del av vår felles nordnorske kulturelle identitet, og kan legge grunnlaget for å dele denne verdifulle arven med resten av verden, sier Eidissen Nymo.

- I mitt kunstverk som skal bestå av 6 råkuttede marmorblokker fra Fauske, plassert i et urbant miljø omringet av hav i Molobyen i Bodø, vil jeg underliggjøre steinen. Slik vil jeg få folk til å stoppe opp, tenke og betrakte naturens eget kunstverk. Blokkene skal lyses opp og mellomrommet mellom blokkene vil danne rom som innbyr til interaksjon med steinen.

Offisiell åpning

Under åpningen vil ordfører i Fauske kommune, Marlen Rendall Berg være til stede.

Direktøren i The Norwegian Rose Quarry, som også verdens eneste kvinnelige marmorekspert, Susan Moser vil også være på plass for avdukingen.

- I tillegg vil det bli fremført et musikk- stykke som er spesialkomponert til installasjonen av Ketil Hugaas.

Hugaas vil ha med seg Ronny Borge og Cato Lund på trompet, mens han selv vil la hendene danse over tangentene.

Powered by Labrador CMS