SJELFULL. Soetkin Baptist kan synge det meste, fra Patti Smith til KISS. Det skal publikum få oppleve i Fauske kirke kommende torsdag. Foto: Senne Van der Ven
SJELFULL. Soetkin Baptist kan synge det meste, fra Patti Smith til KISS. Det skal publikum få oppleve i Fauske kirke kommende torsdag.

Belgisk sanger skal åpne Saltenbluesen

Sveinar Aase og Soetkin Babtist skal gi bluesfolket en helt spesiell opplevelse under kirkekonserten på Saltenbluesen torsdag.

Publisert Sist oppdatert

FAUSKE: Det er bare én dag igjen til den 15. utgaven av Saltenbluesen drar i gang, og tradisjonen tro er det i Fauske kirke det hele skjer.

Det å dra i kirka på torsdagskvelden i festivaluka har blitt en tradisjon for mange, og i år et det en åpning med lokalt tilsntt. Der skal nemlig Sveinar Aase og Soetkin Babtist stå for det musikalske bidraget.
Babtist bor i Bodø og er dirigent for flere kor.

Noe helt eget

Selv om både Aase og Babtist er klassisk utdannede musikere, er det alt annet enn opera som skal framføres.

- På ingen måte, vi har et konsept som går på at vi spiller coverlåter på vår egen måte. Det er alt fra Patti Smith til KISS, forteller Aase og ler.godt.

- Først og fremst er det stemmen til Soetkin som er det som driver sangene. Hun har en helt egen greie på scenen, og får folk med seg. Det skal treffe rett i hjertet, sier Sveinar.

Jubilanter

Saltenbluesen fyller som nevnt 15 år i år, og Fauske kirke har i hele år feiret at det er 150 år siden den ble tatt i bruk.

- Det er jo litt ekstra stas det. Vi får sørge for at det blir en feiring verdt å få med seg av både festivalen og kirka, sier Aase til Saltenposten.

Powered by Labrador CMS