SENTRAL. Karl Olav Aronsen sang åpningssangen, mens Ebba Engan åpnet arrangementet for å hedre Shirley Bottolfsen. Foto: Stig Bjørnar Karlsen
SENTRAL. Karl Olav Aronsen sang åpningssangen, mens Ebba Engan åpnet arrangementet for å hedre Shirley Bottolfsen.

Saltdalinger hedret Shirley i Glasshuset

(SALTDAL/BODØ) Da Shirley Bottolfsen fikk sin velfortjente heder, og selv avduket skiltet «Shirleys plass» i Glasshuset, var to saltdalinger sentrale.

Publisert Sist oppdatert

Ebba Engan hadde ideen og regien. Hun er ei god venninne av Shirley, og åpnet arrangementet med å si tre ord som beskriver henne; Kjærlighet, nærhet og omsorg.

Egen sang

Karl Olav Aronsen skrev en sang inspirert av Shirley for rundt 15 år siden. Den er en del av repertoaret til Under the Kilt. Lørdag fremførte han den irske sangen til den irskfødte damen.

- Ei dame som er utrolig varm, flott og klok. Hun er et fyrverkeri av et menneske samtidig som hun er raus og god. Jeg er veldig stolt a å kunne kalle henne venninne, sier Ebba Engan.

Ærefullt

Karl Olav Aronsen synes det var ærefullt å få lov å opptre for Shirley. På jobb i fengselet i Bodø har han mange ganger hatt kontakt med henne.

- Jeg hadde skrivesperre. Så kom Shirley til fengselet. Da tenkte jeg at hun som utlending i Norge, sikkert lengtet hjem til jul. Da kom sangen «Paddy’s Tale», som handler om hjemlengsel.

Rørt

Shirley Bottolfsen var rørt og takknemlig over hyllesten som Ebba Engan hadde tatt initiativet til, og som så mange ville være med på. Alle hun spurte sa ja. Først kommunen og senteret, så de som sang og holdt tale. Hun fikk gratis blomster, gratis skilt, gratis lyd, gratis kake, gratis alt.

Alle ville hylle Shirley, for som Bodø-ordfører Ida Pinnerød uttrykte det:

- I 40 år har du stått på for de som trenger det aller mest.

Overraskelse

Shirley Bottolfsen visste ingenting om hva hun gikk til. Hun ble geleidet inn i Glasshuset av politiet, og de frammøtte svarte med varm og sterk applaus, og med irsk sang fra Karl Olav Aronsen.

Etter åpningen var det Shirley selv som avduket skiltet. Så kom det taler fra Stephen Fu, fra Kirkens bymisjon, JB Reklame, Krisesenteret, Nordlandssykehuset, Kriminalomsorgen og Frelsesarmeen.

Eli Berg sang en sang som var en gave fra hennes familie, mens England Brooks fremførte «Å eg veit meg eit land» på engelsk, og avsluttet det hele med en sang hun mente måtte være ment for Shirley Bottolfsen; «You’ve got a Friend».

Mer enn Glasshuset

Ifølge Ebba Engan var det en ubetinget glede å kunne bidra til å hedre 87-åringen, som tidligere år fikk den triste beskjed at hun lider av uhelbredelig kreft.

- Hun er mest kjent for sine innsamlinger i Glasshuset, men det er bare en liten de av alt hun har gjort. En kreftsyk mann lå an til å dø uten å få møte familien sin. Shirley ordnet det sånn at kona og datteren fikk komme til Norge.

- Hver kveld gikk hun på bakeriet og hentet brød og ga til de som trenger det mest. Gjerne folk som ikke alle har lyst å ta ansvar for. Shirley tok ansvar, sier Ebba Engan.

Gode venner

Shirley Bottolfsen sier at hun og Ebba Engan har vært gode venner i mange år etter at de første gang møttes i Glasshuset i hver sin rolle.

- Og sangen (Karl Olavs) synes jeg var kjempefin. Jeg sang med på refrenget, sier Shirley Bottolfsen. Rørt og takknemlig for å bli satt sånn pris på.

- Jeg føler det som jeg har vært i begravelse før jeg er død, sa hederskvinnen fra Tipperary, bosatt i Bodø siden 1956.

Powered by Labrador CMS