GLEDER SEG TIL Å BIDRA. Morten Ludviksen er veldig motivert for å ta fatt på arbeidsoppgavene som avdelingsdirektør for oppvekst og kultur i Saltdal kommune. Foto: Lise Ailin Rosvoll Berntzen
GLEDER SEG TIL Å BIDRA. Morten Ludviksen er veldig motivert for å ta fatt på arbeidsoppgavene som avdelingsdirektør for oppvekst og kultur i Saltdal kommune.

Rognan-rektoren har fått ny jobb

Morten Ludviksen er ansatt som avdelingsdirektør for oppvekst og kultur i Saltdal kommune.

Publisert Sist oppdatert

SALTDAL: Ludviksen fratrer derfor sin mangeårige stilling som rektor ved Rognan barneskole.

Den 15. september hadde han sin første dag i den nye jobben som avdelingsdirektør. Han erstatter Sølvi Åsheim som sa opp sin stilling i kommunen tidligere i sommer.

Litt vemodig

Ludviksen har vært ansatt ved Rognan barneskole siden han flyttet til Saltdal i august i 2001. Han ble tilsatt som rektor i januar 2016. Da hadde han vært inspektør ved skolen i nesten et år. Rektorjobben startet som et vikariat, men etter noen måneder i vikariatet ble han fast ansatt som rektor.

Selv om han gleder seg til å ta fatt på sin nye jobb, synes han det er litt vemodig å ikke skulle jobbe med barneskolen lengre.

- Jeg kommer nok aller mest til å savne den direkte kontakten med elevene ved skolen. For meg var det viktig å være en «synlig» rektor blant både elever og ansatte. I tillegg kommer jeg til å savne arbeidsmiljøet og kollegaene, samt det å være helt tett på fagfeltet skole på daglig basis.

Overordnet lederansvar

I sin nye jobb vil Ludviksen være strategisk leder for flere områder. Både skole, barnehage, kultur og flyktning tjenesten.

- Stillingen innebærer å ha overordnet lederansvar for nevnte områder og være med på å utvikle disse framover, i samarbeid med tjenesteledere og ansatte, forklarer han.

I tillegg innebærer den nye arbeidshverdagen hans å være en del av kommunens strategiske ledergruppe.

Bidra til utvikling

Ludviksen tror han vil få en hektisk hverdag, med mange nye og utfordrende arbeidsoppgaver.

- Jeg forventer et godt samarbeid med kommunens ledergruppe og politisk nivå, der de har forventninger til mine bidrag, sier han og legger kjapt til:

- Jeg vet at oppvekst og kulturavdelingen har flotte, engasjerte ledere og ansatte, som sammen med meg vil bidra sammen til å utvikle avdelingen framover.

- Motiverende

Da tidligere avdelingsdirektør Sølvi Åsheim sluttet i sommer ble Ludviksen forespurt om å gå inn som konstituert avdelingsdirektør. Dette takket han ja til, og etter hvert bestemte han seg også for å søke formelt på stillingen.

- Jeg har trivdes veldig godt i jobben som rektor de siste seks årene, men syntes det er motiverende å få være med på å sette retningen i kommunens oppvekst, kultur og integreringsarbeid.

KONSTITUERT REKTOR. Inntil Saltdal kommune har fått ansatt en ny rektor ved Rognan barneskole skal tidligere rektor Torodd Moen holde fortet. Arkivfoto. Foto: Helge Simonsen
KONSTITUERT REKTOR. Inntil Saltdal kommune har fått ansatt en ny rektor ved Rognan barneskole skal tidligere rektor Torodd Moen holde fortet. Arkivfoto.
Powered by Labrador CMS