SPENNENDE. Cato Lund foran en av ovnene i safir-fabrikken i Sulitjelma. Billig vannkraft og god tilgang på kjølevann vil være bedriftens konkurransefortrinn. Foto: Stig Bjørnar Karlsen
SPENNENDE. Cato Lund foran en av ovnene i safir-fabrikken i Sulitjelma. Billig vannkraft og god tilgang på kjølevann vil være bedriftens konkurransefortrinn.

Safirfabrikk i Sulitjelma:

Produserer med 30 ansatte om ett år

(SULITJELMA) - Jeg håper og tror at vi er i gang med produksjonen om cirka et år, sier Cato Lund (49).

Publisert Sist oppdatert

Han er initiativtaker til den nye safir-fabrikken i det 4.000 kvadratmeter store Lomibygget på industriområdet på Sandnes i Sulitjelma.

De 82 ovnene er kjøpt og på plass i fabrikklokalene. Nå er man i gang med å hente inn kapital til å bygge opp det hele for produksjon. Det som må til er å prosjektere fabrikken, og blant annet etablere et strømnett for elektrisitet og rørnett for kjølevann til ovnene.

Når fabrikken Arctic Sapphire kommer i gang, vil 30 ansatte jobbe skift i produksjonen døgnet rundt hele året.

Tv-apparater

Safir er produktet. Det er edelsten som formes i naturen gjennom millioner av år. Denne svært harde steinen, som ser ut som glass, produseres i en ovn i over 2.000 grader.

Produktet skal til eletronikk-bransjen på flere områder. Blant annet i produksjon av moderne tv-apparater der skjermen blir større, samtidig som det stilles større og større krav til skarpt bilde.

Det er syltynne skiver av safir som brukes i produksjonen av tv-apparater. Fra Sulitjelma sendes kubber med safir. Skjæringen av skiver foregår nærmere fabrikkene i Kina eller Sør-Korea.

Klare fortrinn

Sist noen prøvde seg med kraftkrevende produksjon i Lomi-bygget Sulitjelma gikk det galt etter tre-fire år. Produksjonen av herdet glass ble utkonkurrert av Øst-Europa.

- Hva er det som tilsier at dette skal lykkes?

- Vår produksjon er ikke så veldig arbeidsintensiv. Vi klarer oss med 30 ansatte som går femskiftsordning, med tre-fire på jobb til enhver tid.

Billig vannkraft og god tilgang på kjølevann er vårt konkurransefortrinn. De fleste av våre konkurrenter bruker kull eller atomkraft som energikilder. Og de bruker 40 prosent av strømkostnadene på elektrisk kjøling. Det slipper vi, sier Cato Lund.

Han mener også det grønne fotavtrykket er vesentlig. Vannet brukes tre ganger. Først i kraftproduksjon i Daja, Lomi og Fagerli kraftverk. Deretter til kjølevann hos oss, før det går til ny kraftproduksjon i Sjønstå kraftverk.


Lokale eiere

Cato Lund er initiativtaker til den nye bedriften. Han sitter i styret og er en aktiv eier. Han bor i Sulitjelma, men kommer likevel ikke til å jobbe på den nye fabrikken.

Han vil fortsette som direktør for The Quartz Corp på Drag, en bedrift som er i samme ånd. Med hundre ansatte, og der det produseres høykvalitets kvarts om er i bruk i solcelleindustrien og elektronikkbransjen. Kundene er i Kina og Europa.

De fire største eierne i Arctic Sapphire er Cato Lund, Ketil Skår, Fauskebygg og Ståle Indregård. De eier over 50 prosent til sammen. De fleste andre eierne er fra Salten.

Langsiktig

- Lokal forankring er viktig. Når vi skal ut og hente inn mer kapital, er vi ute etter de som tenker langsiktig. Vi ønsker ikke inn investorer som vil blåse opp verdiene på kort sikt for så å selge. Denne bedriften skal være i Sulitjelma i mange tiår, sier Cato Lund.

Til å drive fram fabrikken Arctic Sapphire er Arnsten Jensen innleid. Han har erfaring fra prosjektledelse i industrien i Glomfjord

Nå skal han sørge for finansiering trinn 2, å hente inn 100 millioner kroner til å gjøre fabrikken ferdig, lage avtaler og investeringsplan, og få tilgang til det siste innenfor teknologi.

Klokkeglass

Så er det snakk om å søke bidrag i Innovasjon Norge. Eierne har betalt alt selv til nå. Det er en styrke for den nye bedriften.

- En liten sideproduksjon av smykker og edelsteiner hadde vel vært stas?

Kanskje det, men mer aktuelt er i så fall glass til armbåndsur. Det høres rart ut, men det er B-vare. I et tv-bilde tåles ikke mikrobobler i glasset. I klokker tåles det fordi de kan ikke sees med det blotte øyet, sier Cato Lund.

Powered by Labrador CMS