Foto: Arkiv

Korona-viruset:

Ny person testes og isoleres i Sørfold i dag

Foreløpig er det ikke kommet noen prøvesvar.

Publisert Sist oppdatert

SØRFOLD: Onsdag opplyste kommuneoverlege Ingar Strand at tre personer i Sørfold skulle testes for korona-virus og isoleres. I dag, torsdag, skal en ny person testes og isoleres.

- Vi har ikke fått noen prøvesvar foreløpig, opplyser Strand.

- Ved isolasjon skal man holde seg innenfor husets fire vegger, og få andre til for eksempel å handle mat, opplyste kommunedirektør Stig Arne Holtedahl da han orienterte administrasjonsutvalget om situasjonen torsdag formiddag.

I tillegg til at det er fire personer i isolasjon, har flere hjemmekarantene.

Kommuneledelsen følger situasjonen tett fra dag til dag, og følger råd fra myndighetene.

- Vi har spesielt fokus på eldre på institusjoner som er en ekstra sårbar gruppe. Vi holder oss oppdatert i forhold til hva nabokommunene gjør, sier Holtedahl.

Han har møte med kommuneoverlege minst én gang hver dag.

- Det innføres nye tiltak hver dag, på bakgrunn av råd fra medisinsk rådgiver og nasjonale myndigheter. Noen kommuner har startet å stenge institusjoner, og det kan også snart komme på dagsorden her. Vi føler vi har gjort det vi er forpliktet til å gjøre, sier han.

Holtedahl regner med at dette er en situasjon som vil påvirke kommunens aktivitet, både når det gjelder møtevirksomhet og å utføre daglige og ukentlige arbeidsoppgaver.

- Det kommer ut informasjon om hvilke tiltak som settes i verk i ettermiddag, opplyser kommunedirektøren.

Powered by Labrador CMS