PÅ GJENSYN. Seniorrådgiverne Walter Tjønndal (stående) og Monica Antonsen (t.h.) hos Fylkesmannen i Nordland sa de kom til å ha mye med Fauske å gjøre i tiden framover. Referansen til at Fauske kommune snart er inne på Robek-lista er ikke til å misforstå. Foto: Helge Simonsen
PÅ GJENSYN. Seniorrådgiverne Walter Tjønndal (stående) og Monica Antonsen (t.h.) hos Fylkesmannen i Nordland sa de kom til å ha mye med Fauske å gjøre i tiden framover. Referansen til at Fauske kommune snart er inne på Robek-lista er ikke til å misforstå.

Robek-lista neste for Fauske kommune:

- Når jeg ser på tallene, kommer vi til å ha mye med Fauske å gjøre framover

Seniorrådgiver Walter Tjønndal hos Fylkesmannen i Nordland levnet liten tvil om at Fauske er inne på Robek-lista i løpet av kort tid.

Publisert Sist oppdatert

FAUSKE: Mandag var det budsjettkonferanse i Fauske kommune, og de folkevalgte fikk en gjennomgang av økonomien av både kommune og fylkesmann.

Det var et lite lystig bilde som ble lagt fram av fylkesmannens representanter og kommunens økonomisjef.

Må hente millioner

Økonomisjef Kariann Sørdahl la fram en gjennomgang av de økonomiske utfordringene som venter i neste års budsjett. Det er en oppgave som blir meget krevende.

- Vi har store inntektstap og i tillegg må vi dekke inn underskudd fra de to foregående årene, Vi må saldere rundt 40 millioner kroner i tillegg til de flere titalls millionene vi har i underskudd fra 2017 og 2018, kunne hun fortelle.

Enorm gjeld

Seniorrådgiver Monica Antonsen hos Fylkesmannen i Nordland kunne fortelle at i tillegg til en svært negativ utvikling for kommunens driftsresultat, er det den enorme gjelden som er det store problemet.

- Fauske kommune har en gjeld på 1,4 milliarder kroner. Det som regnes som fornuftig er 75 prosent av brutto inntekter. Det ville betydd 640 millioner kroner i Fauske tilfelle. I tillegg er alle disposisjonsfond tømt, og drifta er i minus. Det må dekkes inn 30 millioner kroner i år, ellers vil kommunen bli innmeldt på Robek-lista, kunne hun fortelle.

På lista allerede

Det kommer en ny kommunelov til neste år, og om den hadde vært tredd i kraft allerede, ville Fauske vært på Robek allerede.

- Det er sånn i den nye loven at et negativt driftsresultat på over tre prosent av totalbudsjettet, betry innmelding umiddelbart. Det var tilfellet for Fauske i fjor, da resultatet var på 3,4 prosent, kunne Antonsen fortelle.

Det er uansett svært lite som tyder på at Fauske ikke er tilbake på Robek-lista når året er omme uansett.

Powered by Labrador CMS