FRA GLATTCELLE TIL LAGER. Lensmann Ronny Borge viser fram en av de tidligere cellene i arresten ved Fauske lensmannskontor. - Nå skal denne brukes til å lagre våpen som kommer inn til politiet, forteller han. Foto: Helge Simonsen
FRA GLATTCELLE TIL LAGER. Lensmann Ronny Borge viser fram en av de tidligere cellene i arresten ved Fauske lensmannskontor. - Nå skal denne brukes til å lagre våpen som kommer inn til politiet, forteller han.

Nå blir det slutt på Fauske-arresten

Lensmann Ronny Borge ser fram til å få utvidet Fauske lensmannskontor fra 800 til nærmere 1400 kvadratmeter. Men glatt-cellene er allerede historie.

Publisert Sist oppdatert

FAUSKE: Det var tilbake i 2002 at Fauske lensmannskontor flyttet fra lokaler i Sjøgata på Fauske og til Diplomgården. Da var det en stor økning i areal, og nymoderne lokaler som ventet, men tida går fort, også i politiet.

- Det er ingen tvil om at det var på tide med å få en ny løsning på plass. Det var både trangt og dårlig utnyttet i forhold til de behovene vi har i dag, sier lensmann Ronny Borge mens han viser Saltenposten rundt i det som bare kan kalles en byggeplass enn så lenge.

- Men vi ser fram til sommeren, da skal vi forhåpentligvis være klare til å ta alt i bruk, forteller Borge.

Et nytt politi

Det er andre tjenester og ikke minst flere ansatte som gjelder for lensmannen i Fauske. Kontoret er også regionkontor for Region Indre i Salten politidistrikt. Region Indre består av lensmannskontoret på Fauske og et helt nytt kontor på Innhavet som tas i bruk førstkommende mandag. De betjener kommunene Hamarøy, Steigen, Sørfold, Fauske, Saltdal og Beiarn.

Det betyr at antallet personer som jobber på Fauske har gått fra 14 i 2002, til opp mot 30 personer i dag.

Etter at kontorene i Saltdal og Sørfold ble stengt, har de ressursene som var der blitt samlet på Fauske.

- Det er et tall som vi ikke ønsker å opplyse konkret, vi har studenter i tjeneste her, samt både sivile og andre ansatte i politiet. Men det er rundt 30 med stort og smått som jobber her til daglig, sier Borge.

Slutt på overnatting

Gjennom årenes løp finnes det flere som har våknet opp etter en uheldig hendelse en natt i en av glattcellene på lensmannskontoret. Men det kommer ikke til å skje mer.

- Ikke her hos oss i hvert fall, sier Ronny og viser fram hvordan cellene nå skal tas i bruk som lager.

- Det er en enkel grunn til at vi har tatt det valget. Vi har nesten aldri folk her over natta mer, de blir kjørt til sentralarresten i Bodø, som er langt bedre tilpasset det å ha folk innsatt. Nå skal rommene brukes som arkiv og til forvaltningsvåpen som kommer inn til oss og må oppbevares. Det kan være alt fra innleverte våpen, til dødsbo som må holdes adskilt våre egne våpen og våpen som er beslaglagt i etterforsk-
ning, forteller Borge.

Bedre plass

Men det er ikke bare kontorer og lagerplass som blir bedre. Det kommer nye garderobeløsninger på plass, noe som er sårt trengt i en stab som teller stadig flere. Den synlige balkongen fra E6 blir også borte. Den skal bygges inn og bli større kantine/kjøkken og flere kontor.

- Vi skal også få egnede møterom utenfor selve ekspedisjonen, som kan benyttes til meklinger eller andre ansvarsområder som ikke trenger å være på innsiden av selve ekspedisjonen, sier Borge. Kontoret blir delt inn i ulike soner der det skilles på hvem som har tilgang til hva.

Det som i dag er garasjen på lensmannskontoret skal nå bli garasje og vaskehall, mens det blir bedre plass til kjøretøy i garasjene som nå bygges på sjøsiden av gården. Når dette tas i bruk vil folk se at vi får ny utkjøring for våre utrykninger.

- Vi ser veldig fram til at det kommer stadig nærmere ferdigstillelse, og at vi forhåpentligvis kan
ta det nye lensmannskontoret i bruk
1. juli, sier en godt fornøyd Ronny Borge.

Powered by Labrador CMS