UVITEN HELE LIVET. Først i 2016 fikk Ruth Jensen Ban vite at hun hele sitt liv har eid en eiendom som kunne ha vært vært verdifull. Her i retten sammen med sin advokat, Torkjell Solbø. Foto: Stig Bjørnar Karlsen
UVITEN HELE LIVET. Først i 2016 fikk Ruth Jensen Ban vite at hun hele sitt liv har eid en eiendom som kunne ha vært vært verdifull. Her i retten sammen med sin advokat, Torkjell Solbø.

Leder:

Litt ydmykhet kan være lurt

Fauske kommune har knapt tatt inn over seg et sviende tap i Høyesterett i den såkalte tomte-saken som gjelder Samfunnshuset, før de får en ny stevning mot seg. Nå er det snakk om 49 eiendommer som kommunen urettmessig skal ha tilegnet seg på 50-tallet.

Publisert Sist oppdatert

De fleste kjenner historien om de to søstrene som mistet sin mor i tuberkulose i 1943 og sin far i kreft i 1945. Søstrene arvet en stor eiendom på Fauske, men fikk ikke vite det. Overformynderiet godtok at kommunen overtok eiendommene uten å betale søstrene.

Vi levner ikke kommunen store sjanser til å komme fra det nye søksmålet uten å måtte betale en solid erstatning. 49 boligtomter på Fauske representerer en betydelig verdi, uten at vi skal prøve å antyde noe beløp. På den ene tomta står for øvrig Saltenpostens avishus.

Kravet om erstatning kommer til å bli rettet mot kommunen som fikk fortjenesten fra salget. Vi ser at kommunedirektøren ber alle være varsomme med å trekke slutninger, som den at kommunen skal ha gjort noe ulovlig på 50-tallet. Men det må være lov å si at kommunen har en dårlig sak.

Vi minner om at kommunen fikk et tilbud om å kjøpe tomta Samfunnshuset står på for 4,5 millioner kroner da den saken gikk for retten. I dag kan kommunen angre på at de ikke sa ja til det tilbudet. Da hadde de spart seg utgiftene de nå må ut med for å rive Samfunnshuset.

Det er mulig at kommunen vil prosedere på at den nye saken er foreldet. Det er neppe så lurt. Advokaten som skal føre saken mot kommunen, mener det vil bli avvist fordi det kommunen foretok seg på 50-tallet var straffbart.

Vårt råd til kommunen er nok en gang å innse at de som styrte i Fauske kommune på 50-tallet, gjorde urett. De tok ukloke beslutninger kommunen nå må svi for.

De som styrer i dag må ta dette inn over seg. Fauske kommune har allerede havnet i ei hengemyr i denne tomtestriden. Det nytter ikke å vasse lengere ut i myra. Det blir bare dyrere.

Powered by Labrador CMS