OBSERVERT. Saltenposten har mottatt flere tips om et mystisk objekt på himmelen. Foto: Stig Bjørnar Karlsen
OBSERVERT. Saltenposten har mottatt flere tips om et mystisk objekt på himmelen.

Mystisk objekt på himmelen:

Langt mer spennende enn man skulle tro

Fra store deler av Indre Salten kan det nå observeres et mystisk objekt på himmelen.

Publisert Sist oppdatert

FAUSKE: Objektet er nok sannsynligvis ikke så mystisk som det kan se ut til, men spennende er det likevel.

Signe Alvarstein ved Meteorologisk institutt kan fortelle at de har fått inn meldinger om observasjoner både fra Narvik, Bardufoss og Harstad. Og nå også fra Fauske.

OBSERVERT. Saltenposten har mottatt flere tips om et mystisk objekt på himmelen. Foto: Stig Bjørnar Karlsen
OBSERVERT. Saltenposten har mottatt flere tips om et mystisk objekt på himmelen.

- Vi fikk inn de første meldingene om objektet klokken halv syv i morges fra Bardufoss.

Når vi tar kontakt like etter klokken ti tirsdag morgen kan hun ikke bekrefte at dette er en værballong.

- Først gikk vi utfra at dette er en værballong. Fasongen med en radiosonde under gjorde at vi i utgangspunktet tenkte dette.

Hun synes likevel at det hele er litt pussig.

- Det er ikke vanlig at en værballong henger i lufta så lenge som denne har gjort. Som regel stiger de opp i cirka en og en halv time før de er så høyt i atmosfæren at de sprenges.

Litt senere ringer meteorologen tilbake til Saltenposten og forklarer at det må være en forskningsballong.

- Vi vet at SSC forskningssenter i Kiruna skal sende opp en forskningsballong i løpet av juli, men om det er den vet vi ikke, sier hun.

Forskningsballong

På telefon fra Kiruna kan Phillip Ohlsson bekrefte at meteorologens antagelser er helt korrekt.

- Et forskningsteam sendte opp forskningsballongen som er kalt XL-Calibur ved en forskningsstasjon utenfor Kiruna klokken 3.15 i natt, sier han.

Videre kan han fortelle at ballongen vil nå en høyde på hele 39 kilometer og skal ut på en fire dagers flytur over Nord-Atlanteren.

Nasa

Det er Nasa, sammen med Washington University i St. Louis som skal forske på sorte hull og nøytronstjerner.

- Ballongen har et røntgenteleskop om bord som tar røntgenbilder av sola for å se etter flekker, forteller Ohlsson.

Faktaboks

Har du lyst til å lese mer om prosjektet kan du gjøre det på denne siden.

Gallup

Powered by Labrador CMS