ÅRETS AMBASSADØR: Det var stormende jubal da Kobberløpet ble kåret til Årets ambassadør under Opplyst-konferansen. Fra venstre Morten Lønner, løypesjef, Hilde Hansen, nestleder i styret, Mona Mosti, daglig leder, Benn Eidissen, styremedlem, Geir Wenberg, styremedlem.Svein Spjelkavik
Landslagsstjernene hyller Kobberløpet etter Opplyst-pris
- Dette er en lagseier for hovedkomiteen vår, styret, samarbeidspartnere og de frivillige. Ja, det er en seier for hele Sulis, sier Mona Mosti, daglig leder i Kobberløpet.
BODØ: Jubelen sto i taket da Mosti - på vegne av Kobberløpet - mottok Ambassadørprisen under Opplyst-konferansen i Bodø torsdag kveld.
- Dette betyr mye for Kobberløpet. I dag bør alle hjemme i Sulis ta seg en skål. Dette er stort for oss, sa en rørt Mosti.
Hun roste også dagens toppløpere med Niklas Dyrhaug og Martin Johnsrud Sundby i spissen.
Annonse
Annonse
- De har litt av æren for denne prisen, sa Mor Kobberløpet, Mona Mosti da hun takket fra scenen i en fullsatt storsal i Radisson Blu i Bodø.
Annonse
Enorm gjestfrihet
Verdensmester Martin Johnsrud Sundby hadde knapt rukket å pakke ut av bagen fra landslagssamling på Jakobsbakken før meldinga om prisen nådde ham.
- Dette er veldig morsomt for Sulis og Kobberløpet. Salten er et paradis og en fantastisk del av landet vårt, som er avhengig av gode ambassadører. At vi langrennsgutta, gjennom Kobberløpet kan være med å vise frem denne delen av Norge, er stor stas, men her er det på alle mulige måter Mona Mosti og Thor-Åge Jensen som fortjener æren, sier Johnsrud Sundby.
Annonse
«MOR KOBBERLØPET»: Både turløpere og eliteutøvere er glade i «Mor Kobberløpet», Mona Mosti. Her får hun en klem fra Martin Johnsrud Sundby og Niklas Dyrhaug.Svein Spjelkavik
Så lenge han kan gå
Sundby forstår godt at løpet i Sulisfjellene blir sett på som en verdig vinner av ambassadør-prisen.
- De har fått med seg næringsliv og ildsjeler, og de har med en enorm gjestfrihet fått med seg hele herrelaget i langrenn, på Kobberløpet. Det sier mye om de to, sier Martin og avslutter med å garantere for mange nye Sulis-besøk.
- Jeg er stor fan av Kobberløpet og har lovet å komme tilbake så lenge jeg klarer å gå på to ski, sier Martin Johnsrud Sundby.
Fine bilder på NRK
Under treningssamlingen i forrige uke hadde Sundby og landslaget med seg et TV-team fra NRK. Produksjonsteamet bodde i Sulis hele tida mens skistjernene var der.
Det er første gang noe TV-selskap har sluppet så tett på det norske landslaget under samling. Etter det fotografene fra NRK uttalte har de festet spektakulære Sulis-bilder på film, både fra drone og snøscooter.
God Sulis-reklame
- Vi har tro på at produksjonen til NRK kan bli et spennende møte med verdens beste skilag, men også enormt god Sulis-reklame, sier Benn Eidissen i Eidissen Consult som sammen med Geir Wenberg i Wenberg invest, Mona Mosti og Thor-Åge Jensen har restaurert messa på Jakobsbakken.
I følge Johannes Høsflot Klæbo kan det også dukke opp bilder fra Sulis i videbloggen som han og broren lager. Klæbos vlog har mer enn 250 000 seere på det meste. I utgangspunktet publiseres Klæbo-gutta vlog hver mandag.
Suliseventyr
Også Niklas Dyrhaug, tydaling og landslagsløper jubler over prisen.
- Jeg er utrolig glad på Mona Mosti og alle arrangørene av Kobberløpet sine vegne. De siste fire årene i Sulis har vært et eventyr. Fra å være et lite sted med et lite turrenn har Kobberløpet sin utvikling virkelig satt Sulis på Norgeskartet. Det er sannelig noe å være stolt av for alle med tilknytning til Sulitjelma, sier verdensmester i stafett og Sulis-venn Niklas Dyrhaug.
Annonse
Dyrhaug var den første skiløperen i verdenstoppen som stilte til start i Sulis sammen med Eldar Rønning. I dag har Eldar avsluttet skikarrieren, men er fortsatt med som styremedlem i Kobberløpet. Dermed har Holmenkollmedaljevinneren en formell andel i Ambassadørprisen.
Viktig for norsk langrenn
- Det er utrolig artig å få være med på det store engasjementet rundt Kobberløpet og å se hva de driftige folkene der oppe har fått til. Det er viktig med slike arrangement for langrennssporten i regionen og utrolig artig at Kobberløpet får en slik pris, sier Eldar Rønning i etterkant av utdelingen.
Eldar sender også en helt spesiell gratulasjon til Benn Eidissen.
- Det er litt rart å tenke på at toppløpernes inntog faktisk startet med et tilfeldig møte med Benn i Barentsburg på Svalbard, sier Eldar Rønning.
Legges merke til
Dette sa juryen om prisvinneren, Kobberløpet:
«Årets ambassadør startet i det små, men har over de senere årene vokst seg stor på så mange måter. Kobberløpet har tydelig visst at man kan ha Salten som utgangspunkt for å oppnå nasjonal oppmerksomhet og synlighet, men også utenfor landets grenser.
Ved tydelig å hente inspirasjon fra ulike deler av verden har ambassadøren gjort Salten mer verdensvant, men også satt Salten på kartet. Dimensjoner det ikke var tenkt på for kun få år siden har plutselig blitt bragt til lille Salten gjennom kontakter og inspirasjon fra andre.
Ved å bruke lokale fortrinn, samarbeide med lokale bedrifter og en stor porsjon entusiasme og inkludering har ambassadørens virksomhet slått rot i Saltenfolket på en helt ny måte. Når det snakkes om denne ambassadøren lokalt, er det med tydelig stolthet og eierskap».