KRIM. Forfatter Ørjan N. Karlsson besøker bibliotekene i Indre Salten utover i neste uke. Foto: Julie Pike/Gyldendal forlag
KRIM. Forfatter Ørjan N. Karlsson besøker bibliotekene i Indre Salten utover i neste uke.

Besøker bibliotekene:

Krim fra egne trakter

- Fra i neste uke kommer forfatter Ørjan Karlsson til flere bibliotek i Indre Salten med et høyaktuelt foredrag om storpolitikk og rikets sikkerhet.

Publisert Sist oppdatert

Indre Salten: - Han vil også fortelle om sin helt nye krimserie om politietterforsker Jacob Weber, og planer videre for populære serien med handling lagt til vårt nærområde.

Det forteller biblioteksjef i Fauske kommune, Elin Rønningen.

Lokal krim

Karlsson er fra Salten og skriver krim for barn, ungdom og voksne. Nå er han aktuell med krimserien om politietterforskeren Jacob Weber i "Natten reiser alene" og "Det siste stykket hjem”.

I disse bøkene er handlinga lagt til Bodø, Beiarn, Kjerringøy og Røst.

Kommer på besøk

- I Beiarn blir det samtale med forfatteren om hans to siste bøker. I Meløy, Saltdal, Gildeskål, Sørfold og Fauske holder han foredraget «Inn i gråsonen», og vil også prate om den nye krimserien, forteller Rønningen.

Forfatteren har muligens latt seg inspirere av sitt daglige virke.

- Foruten å være en produktiv forfatter, er Karlsson avdelingsleder i Direktoratet for samfunnssikkerhet og beredskap, er utdanna sosiolog og har bakgrunn fra Hærens befalsskole, forklarer Rønningen.

«Inn i gråsonen»

- Bli med inn i gråsonen. Til en skyggeverden der spionasje, maktspill, maktbruk, desinformasjon, falske nyheter og falske smil er den nye normalen.

Rønningen forteller at foredraget «Inn i gråsonen» springer ut av Karlssons forfatterskap og et unikt kildenettverk:

- Ørjan Nordhus Karlsson snakker om et av vår tids mest aktuelle tema på en enkel og engasjerende måte. Russlands invasjon av Ukraina har satt fyr på den nye, kalde krigen. I øst vokser Kina seg stadig mer mektig, og hva med USA? Kan Norge stole på hjelp fra NATO?

Forfatterturneen er et samarbeid mellom Saltenbibliotekene og Nordland fylkesbibliotek, og er gjort mulig med økonomisk støtte fra fylkesbiblioteket.

Foto: Gyldendal forlag
Foto: Gyldendal forlag

For mer info om tid og sted, se bibliotekenes hjemmesider eller Facebook-sider.

Datoer:
Meløy 2.10
Beiarn 4.10
Saltdal 5.10
Sørfold 9.10
Fauske 11.10

Nøkkelord

Powered by Labrador CMS