KAN FEIRE. NMF sin avtale med Tryg forsikring gir ekstra penger i kassen og mange muligheter for Fauske skolekorps. - Jeg oppfordrer de som har det forsikringsselskapet om å gi sin støtte til korpset, sier Line Kristiansen. Foto: Lars Martin Hunstad
KAN FEIRE. NMF sin avtale med Tryg forsikring gir ekstra penger i kassen og mange muligheter for Fauske skolekorps. - Jeg oppfordrer de som har det forsikringsselskapet om å gi sin støtte til korpset, sier Line Kristiansen.

Korpset fikk julegave på forskudd

Nesten 70.000 kroner tikker inn på kontoen. - Det er helt fantastisk, sier korpsleder Line Kristiansen.

Publisert Sist oppdatert

FAUSKE: 70.000 kroner, eller nærmere bestemt 69.243 kroner er beløpet som Fauske skolekorps får gjennom den avtalen Norges Musikkorps Forbund (NMF) har med Tryg forsikring.

- Vi er kjempeheldig som er topp ti i Norge. La oss håpe vi fortsetter å være det, sier Line Kristiansen, leder i Fauske skolekorps.

Vil informere

Korpsets moderorganisasjon har altså en avtale med forsikringsselskapet som innebærer at kundene kan velge å gi en del av sin forsikringssum til korpsforbundet. Det betyr ikke at de må betale noe ekstra.

- Nå skal vi ha en informasjonskampanje på Facebook-sida vår for å forklare mer om dette og hvordan folk kan bli givere. Om noen vil gi til et annet korps enn vårt, så blir vi glad for det også. Det er helt fantastisk at vi får de pengene, synes Kristiansen.

Viktig støtte

- Hva betyr det for korpset å få denne ekstra støtten?

- Det betyr at vi kan ha utdannede instruktører på alle nivåer, og ha én til én-undervisning. Vi skal også investere i litt nytt av uniformer, og det er ganske dyrt. Det er kjempeviktig for oss at vi kan få støtte, sier korpslederen.

Ikke så mye dugnad

Line Kristiansen har hørt at det fortsatt går rykter om at det er mye dugnad når ungene er med i korps, men det er det ikke lenger.

- At jeg driver med korps flere år etter at ungene mine sluttet, er et bevis på at jeg har trivdes som foresatt i korpset, mener hun, og understreker hvor viktig hun synes at skolekorps er.

- Vi er en fritidsaktivitet uten reservebenk, slår hun fast.

Ferske musikanter

Sist helg hadde korpset julekonsert, og da var det stinn brakke på Finneid skole.

- De som var med på scenen som har spilt kortest tid i korpset, har vært med i 10 uker. De sto allerede nå på scenen og framførte både en julesang og et nummer alene, forteller Kristiansen.

Hun forteller at gjennomsnittsalderen i korpset er lav, men at barn og unge hjelper hverandre.

- Vi har også lyst til at de som har vært med før skal komme tilbake. Om noen nye vil begynne, så blir vi også kjempeglade. Øvre aldersgrense er 19 år, men om noen eldre vil være med kan de delta som støttespillere.

Powered by Labrador CMS