UTVIKLING. Jørgen Kaasen Engen (30) jobber som prosjektleder for ”Matauk”, et prosjekt der lokale matprodusenter blir tilbudt oppfølging rundt ideer som kan gi utvikling. Foto: Tarjei Abelsen
UTVIKLING. Jørgen Kaasen Engen (30) jobber som prosjektleder for ”Matauk”, et prosjekt der lokale matprodusenter blir tilbudt oppfølging rundt ideer som kan gi utvikling.

Jørgen skal hjelpe matprodusenter som bærer på ideer

Gjennom prosjektet ”Matauk” vil Jørgen komme i kontakt med småskala matprodusenter som ønsker å utvikle seg.

Publisert Sist oppdatert

FAUSKE: I fjor startet Jørgen Kaasen Engen (30) i jobben som prosjektleder for ”Matauk”, et prosjekt gjennom Fauna KF i Fauske kommune. Målet er å hjelpe fram småskala matprodusenter med å videreutvikle ideer som kan gjøre at de blir mer fremtidsrettede.

REKO-ringen

REKO-ringen på Fauske er noe av det Jørgen har bidratt sterkt til å få opp og gå gjennom Matauk-prosjektet. Her blir lokalproduserte matvarer annonsert for salg en gang i måneden, til et fast tidspunkt og med fast utleveringssted.

Ifølge Engen var etterspørselen stor, og Facebook-siden til REKO-ringen fikk raskt 2.000 medlemmer på Facebook, hvor også annonseringen foregår.

Positiv spiral

Å selge produkter gjennom REKO-ringen, som betyr Rettferdig konsum, er noe som er åpent for alle som driver med småskala matproduksjon, så lenge en er godkjent via Mattilsynet. Engen har tro på at en lokal REKO-ring kan føre til at småskala matprodusenter lettere får solgt varene sine, og at det dermed blir en positiv spiral.

- Vi ønsker så mange som mulig inn i REKO-ringen.

Birøkterkurs

Et annet prosjekt er birøkterkurset, der deltakerne har vært svært fornøyde med den første kursdelen.

- Målet var at fem av de ti deltakerne skulle fortsette. Nå har åtte av ti vist interesse for å bli med videre, sier Engen, som forteller at Matauk-prosjektet samarbeider tett opp mot aktører som Bondelaget, Småbrukarlaget, reindrifta og Nordlandsforskning.

Generasjonsskifte

- Hva drømmer du om å få til gjennom Matauk-prosjektet?

- En verdiskapning innenfor matproduksjon og reindrifta, og at aktørene får utnyttet sitt potensiale. Vi vil bidra til en sterk primærnæring.

Samt hjelpe med å gjennomføre vellykkede generasjonsskifter, og sette potensielle drivere i kontakt med de som sitter på et nedlagt bruk.

- Ta kontakt

Mens landbrukskontoret allerede har mye å gjøre innenfor forvaltning, ønsker Engen gjennom prosjektet Matauk å være en som bidrar til å skape noe nytt.

- Hvem er det som kan spørre dere om hjelp?

- Absolutt alle som ønsker å drive en form for matproduksjon som tilleggsnæring, enten det er primærnæring eller videreforedling. Samt etablerte matprodusenter som er ute etter å tilegne seg ny kunnskap.

Det kan for eksempel være å utvikle konsepter for matopplevelser eller gårdsopplevelser.

- Vi er veldig interessert i å komme i kontakt med de som går med ideer innenfor dette. Å realisere den er mer mulig enn noen gang, når vi sitter på disse ressursene.

Powered by Labrador CMS