STORTRIVES. Siv Helskog (45) er medeier og ansatt i Gode øyeblikk AS, og er stadig ute på farten med firmabilen for å treffe pårørende og brukere. Foto: Foto: Eva S. Winther
STORTRIVES. Siv Helskog (45) er medeier og ansatt i Gode øyeblikk AS, og er stadig ute på farten med firmabilen for å treffe pårørende og brukere.

Portrettet

- Jeg er superheldig som har verdens beste jobb

Siv Helskog (45) får jobbe med det hun brenner for, og bruker kreativiteten sin i alt hun gjør.

Publisert Sist oppdatert

Hva er du opptatt av for tiden?

- Akkurat i dag er jeg opptatt av 14-åringen vi har i hus, og vi har hatt en fin morgen med feiring. Ellers er det mye jobb. I tillegg er vi engasjert i jentenes svømmehobby og skolegang.

Hva jobber du med i Gode øyeblikk?

- Jeg er superheldig som har verdens beste jobb og gjør egentlig alt. Jeg er sykepleier med mye videreutdanning, og har mye erfaring både fra leder- og sykepleier-roller i kommune. I jobben min nå får jeg gjøre det jeg brenner for, den personsentrerte omsorgen med aktiviteter og nære, gode relasjoner med mennesker i ulike faser i livet. Vi har spesiell kompetanse innenfor demens, og mange har den diagnosen med de utfordringene de gir. Jeg møter brukere og pårørende, og har også oppgaver som markedsføring, profilering, budsjett- og personalansvar. Jeg får vært kreativ på alle mulige måter, må se muligheter og finne løsninger. Det gir meg utrolig mye når det lykkes.

Hva jobbet du med før?

- Etter sykepleierutdannelsen var ferdig i 1999, jobbet jeg 12 år ved Saltdal sykehjem, som avdelingsleder på slutten. Små barn og pendling var vanskelig, og det ble på tide å gjøre noe annet. Da fikk jeg jobb som sykepleier i Sørfold og tok tre-fire videreutdanninger. De siste årene der var jeg enhetsleder for hjemmetjenesten.

Det er snart fire år siden Gode øyeblikk ble startet opp. Hvordan synes du det har gått?

- Det var en lang og trang fødsel. Jeg tror det med private helsetjenester har vært litt uvant og umodent, men spesielt det siste året har det skjedd mye og vi har hatt større pågang. Vi har gode erfaringer fra Meløy i flere år med samarbeid med kommuner og frivillige. I februar ansatte vi to nye i Bodø, så nå er vi 3,6 årsverk i Bodø/Fauske pluss vikarer.

Det siste tilbudet i Fauske er i samarbeid med Hest i Nord/Stall Elverhøy. Hvordan har interessen vært foreløpig og hvilke forventninger har du?

- Jeg har store forventninger. Vi vet at det er en type tilbud som betyr mye og er viktig for mange. Det handler bare om å gjøre det kjent for folk flest. Dette er et forebyggende tiltak der vi ønsker å treffe folk i en tidlig fase som ikke har så mange tjenester fra kommunen fra før. Naturen, dyrene og gården gir et mangfold av muligheter og skal bidra til livsglede, trivsel og mestring.

Hvordan er markedet for private helsetjenester?

- Folk etterspør kompetanse og fleksibilitet og forutsigbarhet. Her er vi et lite team og få å forholde seg til. Vi har mange muligheter og kombinert med kommunen og frivillige sine tilbud blir det veldig bra. Jeg tror det blir mer av private tjenester og at samarbeidet kan være en måte å løse utfordringene på.

Hvilke konsekvenser har koronapandemien hatt for din jobb?

- Vi måtte stenge 2-3 uker i fjor, men etterpå har vi kjørt tjenestene som normalt i tett dialog med smittevernlegene i kommunene. Noen har også hatt økt tilbud fra oss fordi andre tjenester har vært nede.

Har korona påvirket livet ditt ellers?

- Ja. Det har vært roligere enn vanlig, og jeg har hatt mer tid med familien enn noen gang. Jeg savner muligheten til å dra til Sverige og møte gjengen i svømmeklubben og andre venner.

Hva driver du med på fritiden?

- Jeg prøver å få tid til å gå tur og trene. Vi har også hytte på Sandhornøya som vi bruker.

Hvordan kobler du best av?

- Med å gå tur eller ligge helt utslått på sofaen med en serie på skjermen.

Har du et turforslag?

- I Valnesfjord er det mange turmuligheter, for eksempel utover til Alvenes.

Hvor er ditt favorittsted i Salten?

- Badestranda i Nordvika, der jeg har vokst opp.

Beskriv deg selv som person med tre ord!

- Utadvent, kreativ og omsorgsfull.

Har du gjort noe som bare svært få andre har gjort?

- Jeg og ei som jeg gikk på ungdomsskola i
Valnesfjord sammen med skulle holde avslutningstalen i 9. Vi laget en rap, slik at vi rappet hele talen.

Har du et godt råd til dagens unge?

- Lev, pust og erfar.

Hvilke tre ting tar du med til en øde øy?

- Jeg vet ikke om jeg har lyst til å dra dit, men svarer linser, familien og fyrstikker.

Hvilke forventninger har du til 2021?

- Jeg håper ting normaliserer seg etter hvert for alle sammen. Da kan man arrangere Polarcup, treffe venner og reise igjen. Håper vi fortsatt kan utvikle firmaet og at folk bruker oss.

Hva skal du gjøre i helga?

- Da blir det 14-årsfeiring, vi skal på hytta og så har jeg styremøte i svømmeklubben.

Powered by Labrador CMS