NY BRU. Et av de mest spektakulære tiltakene på ny E6 gjennom Sørfold, er den over 700 meter lange hengebrua over Leirfjorden.
NY BRU. Et av de mest spektakulære tiltakene på ny E6 gjennom Sørfold, er den over 700 meter lange hengebrua over Leirfjorden.

Leder

Høysesong for løftebrudd

Det er stygt å lyve, lærer vi barna våre.

Publisert Sist oppdatert

Forrige uke ble det klart at det var oppnådd enighet mellom regjeringen og Sosialistisk Venstreparti om det kommende statsbudsjettet.

Det var forhandlinger det med rette var store forventninger til fra Indre Salten. Fylkeslaget til SV hadde gått hardt ut før forhandlingene og gitt forhåpninger om at både E6 i Sørfold og Sjunkhatten folkehøyskole kunne få midler til realisering.

Når det gjaldt E6, var leder i Nordland SV, Åshild Pettersen, klar på at det ville være svært viktig for dem å få oppstarten med i budsjettet.

- SV viser med dette at denne strekningen er noe vi vil prioritere, og som det er svært viktig at vi kommer i gang med. Vi mener det ikke kan ventes med å bygge den nye strekningen, og at prosjektet må gjennomføres snarest, sa Pettersen.

Dessverre for de som ferdes langs denne veien, var ikke prinsippfastheten stor nok. Til tross for at dette er en veistrekning som er en livsnerve i nord, med enorme konsekvenser ved stenging, var det andre ting som var viktigere for alle tre partiene som nå har satt sin signatur på budsjettet.

Det samme gjelder de som har jobbet knallhardt med å få realisert Sjunkhatten folkehøyskole. Også der var SV klare for å bruke den som en brekkstang i forhandlingene.

Men, som alt annet for Indre Salten i dette budsjettet, løftene var langt fagrere enn gjennomføringsevnen.

Også etter at regjeringens egen utredning viser at det er akkurat denne skolen som er enorm mangel på i Norge.

Det er ikke noe annet enn hårreisende at sentrale politikere som Vedum og Skjæran kan reise rundt før et valg og love noe så konkret som at dette skal realiseres, bare for å kaste det i søpla når stemmene er lurt på plass.

Det er stygt å lyve, lærer vi barna våre. Eller i hvert fall så lenge de ikke blir politikere.

Powered by Labrador CMS