ENESTE TILBUD. Denne benken er eneste tilbud for busspassasjerene på Fauske. I bakgrunnen ser vi bygget hvor det før var både venterom og toalett. Foto: Arild Bjørnbakk
ENESTE TILBUD. Denne benken er eneste tilbud for busspassasjerene på Fauske. I bakgrunnen ser vi bygget hvor det før var både venterom og toalett.

Her er Fauske rutebilstasjon

Denne benken er det eneste tilbudet for de som venter på buss i Fauske sentrum.

Publisert Sist oppdatert

FAUSKE: Men det blir bedring, lover samferdselssjefen i Nordland Odd Steinar Åfar Wiseth.

Store endringer

Det skal på plass nytt busskur, men ingen vet når.

Før hadde Saltens Bilruter venterom med toalett i den ene enden av lokalene til Shell. Tidligere var det også ekspedisjonslokaler for busselskapet.

Buss-skur fjernet

Nå er det fylkeskommunen som har ansvar. Dermed er det også slutt med venterom. De siste årene har et gammelt busskur vært eneste tilbud.

Men for noen uker siden ble dette fjernet, og nå er en benk det eneste tilbudet de reisende har på Fauske. I perioder kan det stå mange passasjerer og vente på buss på Fauske.

- Nytt skur kommer

Da Saltenposten prøvde å få svar på dette, var det ingen byråkrater på fylkesbygget som ville si noe. Vi ble henvist til samferdselssjefen. Onsdag hadde han følgende tilbakemelding å gi om benken.

- Vi skal få på plass et nytt busskur, det har vi fått avtale med Statens Vegvesen om. Det er i utgangspunktet de som har ansvar for busskurene langs veien.

Diskuterer

Samferdselssjefen sier at ut fra bunken med kommunikasjon med Fauske kommune, at det på sikt skal på plass ny holdeplass i Fauske sentrum.
Det er noe fylkeskommunen diskuterer med Fauske kommune.

Skolebusser

I dag er det slik at de fleste bussene starter fra Fauske Jernbanestasjon, og deretter går de innom Fauske sentrum før de går videre.
Noen av bussene til nærområdet har start fra sentrum, det gjelder blant annet noen av skolebussene.

Prøvd lenge

Daglig leder i Fauske Næringsforum Nils Ole Steinbakk sier de har prøvd i flere år å få til en ordning med bedre venterom og toaletter. De har også en rekke ganger tatt opp å få timesbuss fra Fauske til Bodø.

Ny holdeplass?

- Vi mener bussene burde starte fra Fauske Jernbanestasjon. Deretter burde vi ha en ny holdeplass i sentrum med busskur, sier Steinbakk.

Så får vi se hvor lenge en ensom benk blir det eneste tilbudet busspassasjerene har på Fauske.

Powered by Labrador CMS