ETTERSLEP. Knappe 9 millioner må til for å få bukt med etterslepet for Saltdal sykehjem. Foto: Google Street View
ETTERSLEP. Knappe 9 millioner må til for å få bukt med etterslepet for Saltdal sykehjem.

Behandles tirsdag:

Helsefarlig etterslep på Saltdal sykehjem

Mangelfull dokumentasjon og oppfølging, har ført til et inneklima som ikke svarer til dagens krav.

Publisert Sist oppdatert

SALTDAL: Denne uken skal formannskapet i Saltdal behandle saken om etterslep på mange millioner for Saltdal sykehjem.

Noe av utfordringen for bygningsmassen i Saltdal er knyttet til tekniske installasjoner.

Helserisiko

Blant annet sier rapporten at innemiljøkravene for fløy A og B, som er de to eldste fløyene på sykehjemmet, ikke tilfredsstiller dagens krav og at det derfor er risiko for helseproblemer for brukerne av lokalene.

Tilstandsanalysen var til behandling i Arbeidsmiljøutvalget i slutten av februar. Og den skal altså nå opp til behandling i formannskapet.

Rapporten avdekker et etterslep på Saltdal sykehjem på nesten ni millioner kroner.

Ris og ros

- De største manglene fant vi i dokumentasjonen. Dette er en meget vanlig situasjon i kommuner der det er stabil arbeidskraft. Arbeidet blir utført på en bra måte uten at det finnes noen skriftlig eller elektronisk informasjon.

- Problemet er at utførelsen av arbeidet blir så personavhengig. Vi mener at Saltdal kommune bør sette i verk et arbeid med å få på plass bedre skriftlig og/eller elektronisk informasjon om forvaltning, drift og vedlikehold av bygningene, heter det i innledningen av analysen gjennomført av brummundalsfirmaet DBF AS.

Skaffe oversikt

- Det er tydelig at arbeidet med drift og vedlikehold blir utført på en meget bra måte i Saltdal, sier DBF.

Det er anbefalt at Saltdal kommune skaffet seg oversikt over dagens etterslep på bygningene. Denne analysen er et ledd i dette arbeidet.

- Etter at det i 2019 ble gjennomført revisjon av kommunens byggforvaltning utført av Salten kommunerevisjon IKS, ble det gjort vedtak om at det skulle igangsettes arbeid for å skaffe seg oversikt over tilstanden på kommunens bygninger for å få oversikt over vedlikeholdsetterslepet, heter det i sakspapirene.

- Viktig å ta tak i

- Dette etterslepet er det viktig Saltdal kommune tar tak i, slik at byggets funksjon og sikkerhet ivaretas. Det anbefales at etterslepet følges opp i en vedlikeholdsplan/virksomhetsplan.

Kommunedirektørens innstilling er at Saltdal kommune tar rapporten til orientering og at rapportens beskrevne etterslep tas inn i framtidige virksomhetsplaner for
byggforvaltning.

Powered by Labrador CMS