GA MERSMAK. Landsskytterstevnet på Voss har vært en opptur for rekrutten som har lyst til å satse på skyttersporten fremover. Foto: Odd Rune Wang
GA MERSMAK. Landsskytterstevnet på Voss har vært en opptur for rekrutten som har lyst til å satse på skyttersporten fremover.

Heika vartet opp med toppskyting på Voss

Heika Berg Horndal er et navn skytterinteresserte skal merke seg. 13 år gammel rekrutt fra Mørsvikbotn som har imponert stort i Landsskytterstevnet.

Publisert Sist oppdatert

SØRFOLD: Heika skjøt 250 og fullt hus på den innledende baneskytingen. Det var bare tre av de nærmere 300 rekruttskytterne som hadde flere sentrumsblinker, og var bedre rangert før banefinalen. Berg Horndal skjøt 98 poeng i finalen.

Skjøt bra

Det var en fornøyd rekrutt som pakket sammen utstyret. Selv om han i finalen falt ned fra fjerde til åttendeplass. Det å bli blant de ti beste i dette selskapet, er uansett en kjempeprestasjon. Heika har også gjort det bra på felten.

- Jeg skjøt også fullt hus på den innledende runden. Det gjør at jeg har et veldig godt utgangspunkt foran finalen. Jeg gleder meg veldig til den, sier den unge tenåringen.

Ny plassering

Heika har mulighet for å kapre en ny topplassering i feltfinalen, dersom han får like god flyt som han hadde på baneskytingen.

Det er imidlertid mye som skal klaffe for at den kommende ungdomsskoleeleven, kan være med i kampen om en pallplassering. Det var han på baneskytingen.

Like god

Heika Berg Horndal synes det er vanskelig å svare på om han er like god i felt som på bane. Men føler at han har et like stort potensial i den disiplinen. Berg Horndal gjorde en bra figur på felten i landsskytterstevnet i Bodø for ett år siden.

Det kan han også fort komme til å gjøre på Voss. For han ha nå høstet verdifull erfaring i forhold til hvordan det er å skyte en banefinale i Landsskytterstevnet. Det er noe helt annet enn å skyte om gode plasseringer der, enn i lokale stevner.

- Det ligger mye god læring i å skyte i en slik setting som det Heika gjorde i banefinalen. Jeg synes han taklet den støyen og det stresset som en banefinale fører med seg veldig bra. Spesielt med tanke på at Heika er så ung som han er, sa pappa Geir etter at sønnen hadde gjort seg ferdig med baneskytingen.

Bedre enn trodd

Den treffsikre 2010-modellen har allerede gjort det bedre enn forventet i LS.

Det er derfor bonus at han på felten får mulighet til å skyte om en ny topplassering. Landsskytterstevnet på Voss har vært en opptur for rekrutten som har lyst til å satse på skyttersporten fremover.

Powered by Labrador CMS