Foto: Ida Bjørkquist/Fauske kommune

Leder:

Hadde ikke noe annet valg enn å anke

Fauske kommune måtte ta sjansen på å slippe unna giganterstatningen til Roald Madsen AS.

Publisert Sist oppdatert

Så er det klart, sagaen om blålysbygget kommer til å få minst et kapittel til. Det er nå klart at Fauske kommune anker den relativt knusende dommen fra tingretten til lagmannsretten, hvor de ble dømt til å betale nær 40 millioner kroner til Roald Madsen AS.

Det er svært lite overraskende at det skjer. Med en slik dom som dette over seg, er det verdt å gamble noen flere hundretusener i advokathonorarer på nok et forsøk på å komme seg unna å betale til sin tidligere entreprenør.

Det er så ille uansett, at det anses som en akseptabel risiko å ta. I tillegg mener selvsagt Fauske kommune at de har rett i sin sak, og dermed tar det som gitt at de skal slippe å betale en så stor sum til Roald Madsen AS.

Madsen på sin side imøteser anken, og håper på en enda større erstatning enn i den første runden. De mener at de har en veldig god sak, og rett og slett fikk dårlig betalt i tingrettsdommen.

Det gjenstår å se hvem av dem som har rett.

Det som er oppsiktsvekkende derimot, er hvordan Fauske kommune i sin pressemelding om anken av saken, også tilkjennegjorde at de ville ta HR Prosjekt til retten om de skulle tape runde to i søksmålet.

At det er nødvendig å gå ut med en slik nærmest helgardering av utfallet, er uvanlig. Men det kan bidra til å stilne noe av kritikken, all den tid man er sikker på at kommunen ikke er å legge skyld på i saken om det nye bygget.

Om kommunen er sikre på at prosjektledelsen fra den eksterne aktøren har vært for dårlig, burde man kanskje prøvd den i retten uansett?

Om de ender opp i en rettsrunde nummer tre til slutt, og taper den også, vil det være mange titalls millioner kroner av innbyggerne i Fauskes penger som går tapt i det som må kunne kalles en skandale.

Powered by Labrador CMS