FÅR STØTTE. Siv-Tone Jensen driver Mørsvikbotn camping i Sørfold. Nå har bedriften fått tilsagn om 300.000 kroner til å gjøre den mer ”vintervennlig”. Foto: Privat
FÅR STØTTE. Siv-Tone Jensen driver Mørsvikbotn camping i Sørfold. Nå har bedriften fått tilsagn om 300.000 kroner til å gjøre den mer ”vintervennlig”.

Satser på turister:

- Gir grunnlag for flere arbeidsplasser

Større interesse for overnatting hele året gjør at campingen ruster seg for bedre kapasitet vinterstid.

Publisert Sist oppdatert

SØRFOLD: Et enstemmig formannskap i Sørfold vedtok 26. juni å innvilge Mørsvikbotn camping 300.000 kroner fra næringsfondet.

- Det er kjempebra. Alt hjelper jo, sier Siv-Tone Jensen ved campingen.

Etter sesongen

Overnattingsbedriften lengst nord i kommunen har et prosjekt på gang der planen er å bygge ut to hytter slik at de får et ekstra soverom og installert dusj. De jobber også med å oppgradere vann- og avløpsrør, slik at de ikke fryser på vinteren.

- Vi har begynt på den ene hytta, men mesteparten blir gjort etter sesongen. Så må vi hente inn tilbud på det som må gjøres med kloakken, forklarer hun.

For tiden er de fullt opptatt av å ta imot overnattingsgjester.

- Det virker som om det er enda flere turister i år. Mest bobiler, men det har vært mer utleie av hyttene i juni også. Det har nok mye med været å gjøre, sier Jensen.

Økt behov

De siste årene har interessen for vinterturisme økt, dermed også behovet for overnatting. I tillegg opplever driverne av campingplassen i Mørsvikbotn at de får henvendelser fra firma som ønsker å leie overnattingsplass til sine arbeidere.

På grunn av begrenset kapasitet på vinteren, har de måttet avvise noen av henvendelsene. Flere ønsker eget bad og synes det blir for tungvint å benytte servicebygget, selv om det er oppgradert.

- Sikrer drifta

Bedriften er én av to campingplasser i kommunen som har helårsdrift, men kapasiteten vinterstid har altså vært noe begrenset. Ved å gjøre de grepene de har tenkt, kan de øke standarden slik at den blir up to date.

- Campingen gir grunnlag for flere arbeidsplasser i Mørsvikbotn, og er et viktig supplement til bygdas øvrige næringsliv. Driverne har vist seg omstillingsdyktige, for å tilpasse den videre driften til markedets behov, og slik sikre videre drift i framtiden, skriver saksbehandler Gerd Bente Jakobsen i utredningen.

Søkte om mer

Bedriften hadde opprinnelig søkt om å få dekket 400.000 kroner av totalkostnadene som er stipulert til 700.000 inkludert eget arbeid.

Saksbehandler peker på at samlet kostnad til direkte kjøp av materiell og tjenester for utbyggingen for mer vinterdrift utgjør 601.000 kroner. Kommunedirektøren anbefalte derfor å innvilge et tilskudd på 300.000 kroner, maks 50 prosent av de direkte kostnadene, og dette ble enstemmig vedtatt.

Powered by Labrador CMS