FÆRRE SMITTEDE. Den positive utviklingen med tanke på koronasituasjonen, der antall smittede går ned, gjør at fylkeskommunen nå åpner for normal betaling igjen på buss og båt.
FÆRRE SMITTEDE. Den positive utviklingen med tanke på koronasituasjonen, der antall smittede går ned, gjør at fylkeskommunen nå åpner for normal betaling igjen på buss og båt.

Går tilbake til normal betaling på buss og båt

Færre koronasmittede gjør at fylket åpner for betaling med kort på hurtigbåtene, og intensiverer kontroller på bussene.

Publisert Sist oppdatert

- Alle passasjerer skal løse billett, sier fylkesråd Bent Joacim Bentzen i en pressemelding.

Koronasituasjonen framskyndet nye betalingsløsninger. Fortsatt er det noen som velger å ikke løse billett på hurtigbåt eller buss. Fylkesråd Bent-Joacim Bentzen (Sp) påpeker at kontrollene nå er gjeninnført, og passasjerer uten billett vil bli ilagt gebyr.

- Nå har vi normalisert betaling på buss og båt, og forventer at våre reisende betaler for tjenesten vi leverer, sier Bentzen.

App og nettbestilling

Koronaepidemien gjorde at det ble funnet nye digitale løsninger på både buss og båt. På fergene tas det bilde av bilskiltet, og billetten trekkes rett av Autopass-kontoen, eller faktureres. Alle bussturer kjøpes på appen Billett Nordland. Og hurtigbåtturene kan bestilles og betales på nett.

-I tillegg kan du nå igjen betale med kort på båtene. Men skal du være garantert plass, bør du likevel bestille på nett, presiserer Bentzen.

Verdikort fra 1. juli

Med positiv smitteutvikling, vil det fra 1. juli også være mulig å betale med reisekort. Flere reisende hadde gyldig produkter da smitteverntiltakene i kollektivtilbudet ble innført. Nå kan disse reisende igjen benytte sine vanlige betalingsmetoder, eksempelvis periodekort.

-Om bord i båtene er det tilgang på håndsprit, vann og såpe, for både reisende og mannskap. Det er mulig å ha god håndhygiene om bord, og vi anser det for trygt å normalisere betalingen slik smittesituasjonen er nå, påpeker Bentzen.

Buss er heldigital

På bussene er det fortsatt appen Billett Nordland som gjelder, og det er ikke innført manuell betaling hos sjåføren.

-Det handler om noe så enkelt som at sjåføren ikke har samme mulighet til håndhygiene som billettøren på båtene, og er dermed mer eksponert. Men det er altså enkelt å kjøpe billett i appen, noe som også utløser rabatt på billetten. Det forventer vi at våre reisende gjør, avslutter fylkesråd Bent-Joacim Bentzen.

Powered by Labrador CMS