OPPSIGELSE I RETTEN. Advokatene Thoms Hansen og Kristin Hammervik representerer henholdsvis de oppsagte og Coop Nordland. Foto: Stig Bjørnar Karlsen
OPPSIGELSE I RETTEN. Advokatene Thoms Hansen og Kristin Hammervik representerer henholdsvis de oppsagte og Coop Nordland.

Ga kundene rabatter - sagt opp fra Coop

To ansatte ved Coops Obs bygg på Fauske er sagt opp fordi ledelsen i Coop mener de har gjort for store rabatter til kunder.

Publisert Sist oppdatert

FAUSKE: Denne uka sitter de to ansatte i retten etter at de saksøkte Coop Nordland for ulovlig oppsigelse.

De to ansatte ble ansatt i Coop elektro i samme kjøpesenter for omkring ti år siden. Da elektrobutikken ble lagt ned i 2016, ble de overflyttet til Coops Extra bygg, som ligger vegg i vegg. De ble oppsagt i april 2018.

Vanlig praksis

De to oppsagte er 40 år og 37 år gamle og har familier å forsørge. De bestrider begge oppsigelsen, og representeres i retten av advokat Thomas Hansen fra Tromsø, som representerer Handel og kontor.

Begge mener at de ikke har gitt rabatter ut over det som har vært instruks, kotyme og etablert praksis.

Avtalebrudd

Fra de ansattes side hevdes det også at oppsigelsen ikke er gjort formelt riktig. Blant annet er oppsigelsen ikke drøftet med tillitsvalgte, slik det skal etter både hovedavtalen mellom LO og NHO og arbeidsmiljøloven.

Han viste også til at arbeidsgiveren hadde svært begrenset dokumentasjon på de rabattene som var gitt.

Obs Bygg i Handelsparken på Krokdalsnyra omsetter byggevarer og maling har 14 ansatte.

Powered by Labrador CMS