Foto: Helge Simonsen

Leserbrev:

Fraværsgrensa funker igjen, IKKE!

Når pandemien kom ble fraværsgrensa lagt på is, men nå som samfunnet er tilbake til normalen er fraværsgrensa tilbake.

Publisert Sist oppdatert

Det er åpenbart at man skal holde seg hjemme hvis man har symptomer, men hvordan funker det når man har skolen som roper 10%? Jeg er selv elev på Bodø Videregående Skole, og tar påbygg og ser store konsekvenser.

Jeg selv hadde et tilfelle der jeg ikke klarte og dra på skolen, denne dagen hadde jeg ekstrem hodepine, tett og hoste. Siden fraværsgrensa er gjeninnført i skolesystemet, så måtte jeg ringe legekontoret og bestille time. Legekontorene tar ikke inn pasienter med symptomer, skolen trenger erklæring. Egenmelding ble brukt under pandemien for de over 18 år, og det burde holdes enda lengre. Det er ikke nødvendig at legekontorene skal nedringes av elever som har hoste, når det er andre som definitivt trenger den legetimen mer. Men slik er situasjonen i dag, som gjør det veldig vanskelig for eleven og setter lærerne i en vanskelig situasjon.

De fleste av oss elever er fullvaksinerte, men det hindrer ikke smitten. Vi trenger et system som funker, slik at de med symptomer blir hjemme. Elever burde ikke settes i den situasjon at de må bruke opp sitt budsjett på legekontoret av symptomer. For det er ikke slik at når vi er hjemme fra skolen, at vi er late og heller ønsker å se på Netflix. Nei, vi holder oss hjemme for å ikke gjøre andre elever og lærere syke. De aller fleste vil bli ferdig med videregående, og komme seg i arbeid etter skolen.

Selv om Norge er gjenåpnet, er ikke pandemien over. Vi må nok leve med ettervirkningene av pandemien en stund til, dette er noe vi må lære og leve med. Det burde ikke være elever som må kjenne dette ekstra, arbeidsplasser legger til rette for hjemmekontor mange plasser dette burde elever få muligheten til.

Jeg håper at kunnskapsminister Tonje Brenna (AP), klarer og finne en løsning som funker for folk flest.

Powered by Labrador CMS