Kommuneoverlege Kjell Gunnar Skodvin sier at saltdalingene nå må venne seg til å leve med pandemien og at mange må regne med å bli smittet. Foto: Skjermdump
Kommuneoverlege Kjell Gunnar Skodvin sier at saltdalingene nå må venne seg til å leve med pandemien og at mange må regne med å bli smittet.

Forventer snart å passere 100 smittede på to uker

Saltdal kommune innfører flere tiltak for å bremse smittespredningen.

Publisert Sist oppdatert

SALTDAL: Oppfordring til vaksinering, gult nivå på skolene og jevnlig egentesting er tiltakene som skal motvirke at koronasmitten eksploderer i Saltdal kommune.

- Vi har en økning i antall positive prøver denne uka. Omikron kan ikke stoppes og mange kan bli smittet. Dette er en forventet utvikling, som vi også ser i andre kommuner. Vi er inne i en ny fase i pandemien, sa ordfører Rune Berg på en pressekonferanse torsdag ettermiddag.

64 positive

I løpet av de siste 14 dagene har kommunen fått bekreftet 64 positive koronaprøver. Tirsdag og onsdag har de testet cirka 50 personer, og forventer at mange av dem er positive siden de som er testet har hatt positiv hurtigtest.

- Vi må regne med at vi runder 100 tilfeller på 14 dager om kort tid, det vil si to-tre prosent av befolkningen. Et slikt omfang har vi ikke hatt tidligere i pandemien, slår kommuneoverlege Kjell Gunnar Skodvin fast.

Smitte på flere skoler

Det er registrert smitte knyttet til begge grunnskolene i kommunen, videregående skole, en barnehage, en omsorgsbolig, et sykehjem og ellers spredt rundt i ulike klynger i befolkningen.

- Vi må regne med at den sprer seg raskt til flere. Mange er i isolasjon eller karantene, men vi har ikke oversikt nå hvor mange, opplyste Skodvin.

Nye tiltak

Vaksinedekninga er høy i Saltdal. Hele 92 prosent av de over 16 år har fått andre dose, og 48 prosent av innbyggerne har fått tredje dose.

- Det er ett av de aller viktigste tiltakene fordi det beskytter mot alvorlig sykdom. Vi ser at de fleste har et mildt og lett forløp i denne runden, sier kommuneoverlegen.

Av andre tiltak som de gjør for å bremse spredningen og motvirke at samfunnet går i stå, er et hastevedtak om at det på nytt skal være gult nivå på skolene. Det gjelder til og med neste tirsdag.

- Det tredje tiltaket er jevnlig egentesting av elever og ansatte i skolene to ganger i uka. Da får vi lettere identifisert de som er smittet slik at de kan holde seg hjemme, mener Skodvin.

Dersom smittesituasjonen endrer seg drastisk, kan det bli en ny pressekonferanse på fredag.

Powered by Labrador CMS