FORFALLEN. 26. april 2020 ble en rumensk mann funnet død i denne forfalne hytta på Klungset. Det antas at han lå død i fem år før han ble funnet. Foto: Lise Ailin Rosvoll Berntzen
FORFALLEN. 26. april 2020 ble en rumensk mann funnet død i denne forfalne hytta på Klungset. Det antas at han lå død i fem år før han ble funnet.

Hadde død mann i nabohytta i fem år:

Fortvilte naboer vil ha hytta fjernet

Det er over tre år siden en mann ble funnet død i ei forfallen hytte på Fauske. Hyttenaboene ønsker at hytta skal rives, men hvem eier den - og hvem har i så fall ansvaret?

Publisert Sist oppdatert

FAUSKE: Den uvanlige telefonen kommer inn til operasjonssentralen i Bodø søndag 26. april i 2020.

Innringeren melder om at det har blitt gjort et uventet funn: En død mann – i det de trodde var en forlatt nabohytte på Fauske. Først hadde de trodd det var ei dukke de så igjennom vinduet.

En politipatrulje blir raskt kontaktet og sendt til stedet.

Lå død lenge

Kort tid senere bakser to politimenn i nysnø på vei ned til ei slitt, hvit hytte på Ytter-Klungset litt utenfor Fauske.

Saken var alvorlig. En mann ble funnet død, og politiet visste ikke da hvem han var eller hvordan han døde.

Senere skulle politiet fastslå at mannen som lå død i hytta hadde ligget der lenge. Han var en rumener på gjennomreise, og hadde mest sannsynlig ligget død i hytta i hele fem år.

Dødsårsaken var umulig å fastslå, men de fant ingen grunn til å tro at det hadde skjedd noe straffbart.

Gravlagt på Erikstad

Senere ble han gravlagt på minnelunden på Erikstad. Ingen av mannens slektninger var til stede, men det var Mariann Fines Evison, mannen Rolf Johansen, politistasjonssjef Ronny Borge, en kirketjener, en kirkeverge og prost Arnt Nordkil.

Det hele ble en verdig seremoni til tross for fraværet av slekt og venner.

Ønsker hytta revet

Det var Mariann, mannen Rolf og sønnen som ringte inn om funnet den dagen i april 2020. Familiehytta deres står bare et steinkast unna den forfalne hytta der mannen ble funnet død.

Mariann og Rolf uttrykte allerede i 2020 et sterkt ønske om at eierne av hytta skulle bli sporet opp og ta ansvar for å fjerne den. Det fikk de også sagt til politistasjonssjef Ronny Borge den gangen.

Nå har det gått over tre år, og ingenting har skjedd med hytta siden politiet friga åstedet.

- Et forferdelig syn

Forrige lørdag tok Saltenposten en tur innom hytta etter å ha mottatt en telefon fra en bekymret leser som hadde vært inne i hytta, som står åpen og tilgjengelig for hvem som helst.

Saltenposten kjenner identiteten til leseren, men personen ønsker å være anonym i denne saken.

- Den hytta der må rives, nå står døra åpen og rett innenfor på gulvet ligger det masse gammel likmark. Det er et forferdelig syn, sier leseren som er bekymret for at barn skal finne på å ta turen inn i hytta og få seg et syn de sent vil glemme.

Uverdig

Sola skinner på himmelen og vi kan fastslå at det er årets første sommerdag når Saltenposten lørdag formiddag tar turen gjennom skogen og ned til den aktuelle hytta.

I et lite åpent vindu blafrer gardiner. Den brune inngangsdøren står på gløtt. Litt motvillig drar vi i dørhåndtaket for å ta en titt innenfor.

Som leseren har beskrevet for oss, er ikke synet av det vakre slaget. Det lukter heller ikke spesielt godt. Det slår oss at det hele føles litt uverdig.

På bordet ligger kortstokken, i senga ser det ut som om mannen nylig har slått opp teppet for å stå opp. Kasseroller med matrester står og støver ned.

Midt på gulvet, et mylder av sorte, forstenede likmark og et søkk i gulvet der mannen tilsynelatende lå død i mange år.

- Fortvilet

Bare et steinkast unna sitter barn, svigerbarn og barnebarna til Mariann Fines Evison og griller i sola. Kontrastene er store.

- Jeg har aldri sett inni hytta, verken når sønnen min så at det lå noen der eller i ettertid. Det vil jeg ikke, sier hun.

Hyttenaboen er fortvilet over at hytta fremdeles står der, helt urørt. De har selv forsøkt å spore opp familien som eier den, uten hell.

- Vi synes det er ubehagelig at hytta står der og forfaller. Heldigvis har barnebarna våre ikke gått inn der ennå, men man vet jo aldri hva barn kan finne på. Jeg håper virkelig at eieren av hytta melder seg snart, slik at den kan rives.

Kan ikke gjøre noe

Politistasjonssjef Ronny Borge forklarer at politiet ikke har hjemmel i loven for å gjøre noe med hytta, verken å stenge den av eller rive den.

- Når politiet er ferdig med sine åstedsundersøkelser, så frigis åstedet. Da er det opp til eier hva som skjer med hytta videre, forklarer han.

Ukjent arving

Ifølge grunnboka til eiendommen er det to eiere som står oppført med hver sin halvpart av hytta.

En ansatt i Fauske kommune uttaler at begge disse to skal ha gått bort, men at det kanskje finnes arvinger til eiendommen. Den ansatte ønsker ikke navnet sitt på trykk.

- Begge skal være døde, men det er ikke blitt gjort noen ny tinglysning av eiendommen etter at disse gikk bort, sier den ansatte, og forklarer at dette betyr at eventuelle arvinger ikke har meldt seg, eller kanskje ikke vet at de har arvet den.

Ønsker tips i saken

På tross av at Saltenposten har lagt ned stor innsats i å spore opp eventuelle eiere, så har vi kommet til kort.

Nå er håpet at våre lesere har tips i saken som kan bidra til å oppklare hvem som er de nåværende eierne av den forfalne hytta.

Har du tips i saken? Kontakt Lise Berntzen på 97 61 80 94.

Nøkkelord

Powered by Labrador CMS