DIGITAL FORELESNING. I løpet av to uker har RIBO og Vev-Al-Plast (VAP) hatt forelesninger for masterstudentene i psykologi ved NTNU i Trondheim. Fra venstre Dagfinn Bendixen, Bengt Arne Sundsfjord og Kurt Johansen. Foto: Sverre Breivik
DIGITAL FORELESNING. I løpet av to uker har RIBO og Vev-Al-Plast (VAP) hatt forelesninger for masterstudentene i psykologi ved NTNU i Trondheim. Fra venstre Dagfinn Bendixen, Bengt Arne Sundsfjord og Kurt Johansen.

Foreleste digitalt for NTNU-studenter

(SALTDAL) I løpet av to uker har RIBO og Vev-Al-Plast (VAP) hatt forelesninger for masterstudentene i psykologi ved NTNU i Trondheim.

Publisert Sist oppdatert

Forelesningene har foregått digitalt og er en del av undervisningsopplegget for studentene. Temaet for forelesningene er Samhandlingsmodellen som er utviklet over flere tiår i Saltdal i tett samarbeid mellom RIBO og VAP.

Godt mottatt

Det var NTNU-kontakten og tidligere daglig leder ved RIBO, Kurt Johansen, daglig leder ved VAP Dagfinn Bendixen og fagveileder Bengt-Arne Sundsfjord som gjennomførte forelesningene. NTNU melder om at tilbakemeldingene på forelesningene fra studentenes side er svært gode.

Et viktig samarbeid

De to forelesningsbolkene har fått titlene «Arbeid som medisin» og «Ideologi og metodikk». Noen av studentene som deltok kommer også til å være deltakere i den videre planlagte forskningen på modellen.

Forelesningene er et resultat av en langvarig forskning på deltakerne som har vært en del av Samhandlingsmodellen siden 2011.

- Dette er et viktig samarbeid for alle parter. Studentene forsker på det vi gjør, og forskningen deres bringer oss hele tiden hakket videre, sier Dagfinn Bendixen til Saltenposten.

Skremmende tall

I skrivende stund er over 20.000 ungdommer i alderen 18-29 år uføretrygdet, og dette er dessverre et tall som er økende, tidvis sterkt økende. Vi kan også lese ut av NAVs statistikker at over 80.000 i samme aldersgruppe er utenfor arbeidsliv og skole.

Bra for samfunnsøkonomien

Det er disse tallene som gjør disse forelesningene relevante, ettersom man i Saltdal har vist til svært gode resultater, som igjen er svært bra for den enkelte ungdom, og ikke minst for samfunnsøkonomien.

Powered by Labrador CMS