GIKK GALT. Det var dette mikroflyet som styrtet. To menn fra Saltdal og Fauske mistet livet i ulykken.
GIKK GALT. Det var dette mikroflyet som styrtet. To menn fra Saltdal og Fauske mistet livet i ulykken.

Rapporten etter dødsulykken er klar:

Flyet fløy for lavt og hadde overvekt

(SALTEN) Mikroflyet som styrtet i august 2018, der to menn fra Indre Salten omkom, fløy for lavt og hadde mer last enn tillatt.

Publisert Sist oppdatert

Det mener Statens havarikommisjon som onsdag offentliggjorde sin rapport etter ulykken.

I ulykken omkom to menn fra henholdsvis Fauske og Saltdal. De to var på reingjeting med mikroflyet.

Fallvind

I følge NRK-Nordland mener Havarikommisjonen at fartøysjefen i flyet ble overrasket av fallvind da han skulle stige over en fjellrygg i lav høyde. Dermed mistet han kontroll over flyet.

Kommisjonen har også konstatert at flyet hadde større last enn det tillatte. Dermed ble farten på flyet for lav, slik at det steilet og styrtet.

Lav høyde

Vitner har fortalt til Havarikommisjonen at de så flyet flere ganger i lav høyde denne dagen, helt ned til 20 meter. En slik observasjon ble gjort like før ulykken.

I følge NRK Nordland ble flyet filmet i lav høyde tidligere på dagen.

Flystyrten skjedde på nesten 800 høydemeter på Ramnfjellet, som ligger helt sørøst i Gildeskål kommune ved kommunegrensa til Meløy og Beiarn.

Meldt savnet

Mikroflyet tok av fra Markvatnet nær Ørnes på morgenen tirsdag 28. august 2018 . Om kvelden meldte familien til den ene omkomne flyet savnet.

Klokka 22.12 mottok Hovedredningssentralen Nord-Norge meldingen om at et mikrofly med to personer ombord var savnet på Saltfjellet. Kun tre timer etter var flyet funnet, og de to personene bekreftet omkommet.

I

Powered by Labrador CMS